Wykonawca:

Sławomir Wilk – fortepian

W programie:

C. Czerny – Fantazja na tematy z Wesela Figara W.A. Mozarta op. 693

R. Wagner/F. Liszt – Isoldes Liebestod

F. Chopin – Walce op. 64 (Des-dur, cis-moll, As-dur)

F. Chopin – Fantazja Impromptu op. 66

S. Bortkiewicz – II Sonata fortepianowa cis moll op. 60
cz. I Allegro ma non troppo
cz. II Allegretto
cz. III Andante misericordioso
cz. IV Agitato

Organizatorzy:

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Ośrodek Chopinowski w Szafarni


 

Sławomir Wilk, urodzony w Szczecinie, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku (w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala) oraz Royal Irish Academy of Music w Dublinie (prof. John O’Conor). W 2018 roku otrzymał tytuł doktora w macierzystej uczelni w Gdańsku.

Artysta oprócz działalności naukowej i pedagogicznej aktywnie udziela się jako solista oraz kameralista. Swoimi licznymi recitalami oraz koncertami symfonicznymi (w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Australii oraz Afryce) dowodzi ugruntowanej pozycji w czołówce pianistów polskich swojego pokolenia.

W 2010 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Yorku Sławomir Wilk miał swój debiut w Lincoln Center oraz Carnegie Hall. Pianista współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami jak Antoni Wit, Jan Krenz, Jose Maria Florencio, Nikolai Diadura, Janusz Przybylski, Michał Nesterowicz, Zygmunt Rychert, Bohdan Boguszewski.

Istotną rolę w działalności artystycznej Sławomira Wilka odgrywa muzyka polska a w szczególności twórczość F. Chopina oraz I.J. Paderewskiego, Juliusza Zarębskiego oraz Artura Malawskiego. Za swój wkład w propagowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz

Polska ( „Nike” w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Szczecina oraz odznakę Gryfa od Wojewody Zachodniopomorskiego.

W 2017 roku artysta wraz z wiolonczelistą Tomaszem Szczęsnym nagrał płytę z utworami Karola Szymanowskiego. W swoim dorobku ma również solową płytę z utworami F. Chopina (2010) oraz S. Bortkiewicza wydaną przez wytwórnię DUX (2021). Dla tej samej wytwórni nagrał wraz z Bartłomiejem Niziołem Koncert podwójny F. Mendelssohna.