Z radością informujemy, że studentka Małgorzata Priebe oraz Koło Naukowe Akordeonistów będą ubiegać się o laur Czerwonej Róży na etapie międzyuczelnianym KONKURSU CZERWONEJ RÓŻY 2023 na najlepszego studenta i najlepsze koło naukowe województwa pomorskiego.
Reprezentantów naszej Uczelni do udziału w Konkursie wyłoniła Komisja powołana przez JM Rektora aMuz prof. dra hab. Ryszarda Minkiewicza.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!
ORGANIZATOR KONKURSU:
Stowarzyszenie Czerwonej Róży, przy współudziale szkół wyższych działających na obszarze województwa pomorskiego
czerwonaroza.org.pl
GOSPODARZ KONKURSU W 2023 R.:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
NAGRODY:
Nagrodami w Konkursie za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne oraz aktywność społeczną kandydata, a także sposób ich publicznej prezentacji, z okresu studiów wyższych lub ostatnich trzech lat, odpowiednio w odniesieniu do studenta (wyłącznie studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich) i koła naukowego są:
- w kategorii „najlepszy student” – samochód osobowy,
- w kategorii „najlepsze koło naukowe” – kwota 15.000 zł,
- nagrody dodatkowe ufundowane przez instytucje lub osoby prywatne.
HARMONOGRAM:
Etap główny – międzyuczelniany i Gala Konkursu (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku):
- 16 maja 2023 r. (wtorek) – publiczna prezentacja kandydatów (Sala Koncertowa aMuz),
- 19 maja 2023 r. (piątek) – zamknięte posiedzenie Kapituły Konkursu (Sala Senatu aMuz),
- 21 maja 2023 r. (niedziela) – uroczysta Gala Konkursu (Sala Koncertowa aMuz).
fot. Alicja Weydmann
Małgorzata Priebe / sopran
Zaczęła kształcić się wokalnie w wieku 8 lat, wykonując szeroko pojętą muzykę rozrywkową. Od najmłodszych lat brała udział w międzynarodowych konkursach oraz trasach koncertowych. Wzięła udział w IV edycji programu „The Voice of Poland” w drużynie Marysi Sadowskiej. W roku 2018 ukończyła studia licencjackie na specjalności dyrygentura chóralna w klasie prof. dra hab. Marka Rocławskiego. W roku 2017 zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Wokalnym Konkursie Dla Dyrygentów „Dirigere e Cantare” w Katowicach.
Od 2016 roku śpiewa w Zespole Wokalnym Art’n’Voices, który z powodzeniem koncertuje w całym kraju i Europie, zyskując uznanie środowiska muzycznego. W roku 2021 razem z Art’n’Voices zdobyła najważniejszą nagrodę fonograficzną – Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za album „Midnight Stories. Contemporary Music of Polish Composers” wydany przez wytwórnię DUX.
Małgorzata Priebe współpracuje z profesjonalnymi chórami takimi jak Chór Narodowego Forum Muzyki oraz udziela warsztatów z zakresu emisji głosu chórom na terenie województwa pomorskiego. Była także wieloletnią członkinią Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego. Jako solistka współpracowała z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Orkiestrą Kameralną TriCity czy Cappellą Gedanensis. Zdobyła drugą nagrodę w uczelnianym konkursie „Polska Miniatura” w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wzięła udział w nagraniu ponad 10 albumów. Niejednokrotnie dokonywała prawykonań, m.in. na festiwalu muzyki współczesnej „Pulsar Festiwal” w The Royal Danish Academy of Music, gdzie odbyła roczną wymianę studencką pod okiem Helene Gjerris. Brała udział w licznych masterclassach z takimi artystami jak Chantal Mathias, Bo Skovhus, Riccardo Mascia, Ulrike Sonntag, czy Izabela Kłosińska. Wcieliła się w role takie jak L’Écureuil oraz La Bergère w operze „L'Enfant et les Sortilèges” M. Ravela, a także postać Moniki w operze „The Medium” G.C. Menottiego.
Oprócz muzyki klasycznej i rozrywkowej odnajduje się także w śpiewie ludowym czy muzyce improwizowanej. Obecnie jest na ostatnim roku studiów II stopnia specjalności śpiew solowy w klasie prof. dra hab. Ryszarda Minkiewicza oraz dra Krzysztofa Bobrzeckiego. Od niedawna prowadzi także zajęcia z emisji głosu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
fot. Aleksander Szpakowicz
Koło Naukowe Akordeonistów
Koło Naukowe Akordeonistów rozpoczęło działalność w październiku 2013 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i prężnie działa pod opieką dra hab. Pawła Zagańczyka. Głównym celem działalności koła jest pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie gry na akordeonie, a także ukazanie szerokich możliwości instrumentu.
Do najważniejszych filarów działalności koła należą:
- Organizacja World Accordion Day – Światowy Dzień Akordeonu pod patronatem międzynarodowej organizacji Confédération internationale des accordéoniste. Wydarzenie to organizowane jest w formie konferencji artystyczno-naukowej, podczas której odbywają się warsztaty i wykłady. W 2022 roku miała miejsce wyjątkowa edycja, ponieważ odbyły się warsztaty orkiestrowe oraz historyczny, pierwszy w Polsce występ trzech orkiestr akordeonowych.
- Redagowanie oraz prowadzenie portalu internetowego Akordeonowy Notes, gdzie publikowane są informacje o wydarzeniach, konkursach i kursach, a także materiały o charakterze edukacyjnym. W 2022 roku ramach działalności portalu zainicjowany został projekt o nazwie „Muzyczna Przestrzeń”. Jest to cykl rozmów z największymi osobowościami ze świata nauki i sztuki. Wśród nich prof. Giorgio Dellarole (Włochy), dr Maciej Frąckiewicz (Niemcy), prof. Mikko Luoma (Finlandia), prof. Raimondas Sviackevičius (Litwa), prof. Pascal Conte (Francja), prof. Elżbieta Rosińska, Krzysztof Olczak, dr Daniel Lis (Polska). Materiały w formie video prezentowane są na platformie youtube. Do tej pory wyemitowanych zostało 7 odcinków, które łącznie obejrzało ponad 6000 tys. odbiorców.
- Organizacja cyklu spotkań Laboratorium Akordeonowe – cykliczne spotkania mające na celu pogłębienie wiedzy z zakresu sztuki akordeonowej. Dotychczasowe odsłony dotyczyły m.in. wykonywania muzyki dawnej, budowy i strojenia akordeonu, czy podejmowały problematykę komponowania na akordeon przez współczesnych kompozytorów.
- Poszerzanie literatury akordeonowej: Koło Naukowe Akordeonistów ma na swoim koncie zamówienia nowych kompozycje. Są to „Enigma: Preludium i Toccata” Krzysztofa Falkowskiego, „Air Metal Wood Synthesis” Ryszarda Lubienieckiego, „Pejzaż Gdański” Leszeka Kołodziejskiego, „Solar Wind” Macieja Zimki a także kompozycja ukraińskiego twórcy prof. Wołodymira Runczaka „Three Sides of the Same Coin”, której zamówienie jest ukłonem w kierunku twórców i artystów z Ukrainy.
Członkowie koła naukowego akordeonistów wykonują corocznie szereg koncertów w których m.in. po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana została orkiestra akordeonowa w połączeniu z wielkimi organami w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Zespół ten dokonał pierwszego w Polsce wykonania „Fantazji Symfonicznej i Allegro” duńskiego kompozytora Ole Schmidta przy współpracy z fińskim dyrygentem Mikko Luomą.
Koło Naukowe Akordeonistów jest organizatorem Studenckich Sesji Naukowych. Pomysł ten został dostrzeżony przez Ministerstwo Edukacji Nauki i dofinansowany w postaci grantu.
Koło w swoim dorobku posiada także nagranie płyty CD „Study of contemporary accordion music”, która przedstawia polską oraz zagraniczną literaturę akordeonową XX i XXI wieku.
Koło Naukowe Akordeonistów stawia duży nacisk na prezentowanie akordeonu w przestrzeni publicznej oraz edukację kulturalną, m.in. biorąc udział w koncertach dla Polskiej Akademii Dzieci oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pt. „Potęga Dźwięku”. Członkowie koła regularnie koncertują w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, Bibliotece Społecznej Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze” oraz Domu Pomocy Społecznej Polanki.
W 2017 roku Koło Naukowe Akordeonistów nominowane było do konkursu o laur Czerwonej Róży na najlepszego studenta i koło naukowe województwa pomorskiego.