Dyrektor Biblioteki
kustosz dyplomowany dr Marta Walkusz
Rada Biblioteczna
dr hab. Aleksandra Kucharska-Szefler (przewodnicząca)
mgr Beata Kotłowska
dr hab. Jerzy Wujtewicz, prof. dr hab. Andrzej Szadejko
kustosz dyplomowany dr Marta Walkusz
mgr Dorota Stefaniak, Alicja Nahorska (studentka)
Katalog online
http://katalog.amuz.gda.pl
Regulaminy
Facebook
Profil Biblioteki na Facebooku
Historia Biblioteki
Biblioteka rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku, zaraz po powołaniu do życia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie.
Jako pierwsza, stanowisko kierownika Biblioteki objęła Maria Jałozo, a w późniejszych latach Danuta Jarosz i Czesław Krajewski.
W październiku 1966 roku Uczelnia wraz z Biblioteką została przeniesiona do Gdańska.
W latach 1973-2004 rolę kierownika, a następnie dyrektora Biblioteki pełniła starszy kustosz dyplomowany mgr Irena Czarnecka, która zainicjowała i współtworzyła komputerowy system obsługi bibliotecznej (OPUS). Tym samym Biblioteka Główna Akademii Muzycznej w Gdańsku stała się pierwszą biblioteką muzyczną w Polsce funkcjonującą na nowoczesnych zasadach.
W 1995 roku na mocy porozumienia rektorów trójmiejskich uczelni oraz dyrektora CTO powołano Trójmiejski Zespół Biblioteczny. W 1998 roku konsorcjum TZB zakupiło oprogramowanie Virtua firmy VTLS umożliwiające katalogowanie zbiorów bibliotecznych i obsługę wypożyczalni. W 2022 roku Uczelnia zrezygnowała z udziału z konsorcjum i indywidualnie zakupiła oprogramowanie biblioteczne Prolib firmy Sygnity Business Solutions.
W 2002 roku do Biblioteki została przyłączona Fonoteka, wcześniej działająca w obrębie Studia Nagrań.
Na księgozbiór początkowego okresu działalności Biblioteki składały się przede wszystkim dary gdańskich muzyków i pedagogów uczelni, w liczbie 2345 woluminów nut i 214 woluminów książek. W roku 1951 zasób powiększył się do 7028 nut i 1732 książek. Aktualny stan zbiorów przedstawia się następująco (dane z grudnia 2024):
- 55583 woluminów nut,
- 33085 woluminów książek,
- 108 dokumentów zapisanych w systemie Braille’a,
- 3650 woluminów czasopism,
- dokumenty życia muzycznego: 2100 afiszy, 2589 programów muzycznych,
- 1956 manuskryptów,
- 9956 płyt analogowych,
- 6628 płyt kompaktowych,
- 61 CD-ROM-ów,
- 439 dokumentów audio-video,
- 274 mikrofilmy,
- 6430 prac licencjackich, magisterskich i doktorskich.
W zasobach Biblioteki znajdują się również spuścizny – materiały archiwalne dotyczące wybitnych muzyków, pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku przekazane przez członków ich rodzin. Zbiory te stanowią swoistą kronikę działalności Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także dokumentację życia muzycznego Trójmiasta i Pomorza.
W latach 2004-2018 funkcję dyrektora Biblioteki sprawowała starszy kustosz dyplomowany mgr Anna Michalska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, kontynuując dzieło dyrektor Ireny Czarneckiej, otwierając jednocześnie pracownikom wiele możliwości rozwoju naukowego związanego z ich codzienną pracą oraz zainteresowaniami bibliotekarskimi, połączonymi z kierunkiem ukończonych studiów.
Od września 2018 roku funkcję dyrektora sprawuje kustosz dyplomowany dr Marta Walkusz.
Bibliotekarze zaangażowani są w pisanie artykułów, udział w konferencjach i spotkaniach warsztatowych. W 2008 roku Biblioteka Główna była organizatorem XII Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy Muzycznych i III Ogólnopolskiej Konferencji Fonotek.
W ciągu ostatniego dziesięciolecia Biblioteka w pełni otworzyła się na internet. Od 2009 roku jest partnerem projektu Pomorska Biblioteka Cyfrowa. Do chwili obecnej opublikowała w niej 1729 woluminów. Od 2011 roku Biblioteka posiada pełny dostęp do takich kolekcji online, jak: NAXOS Music Library, Oxford Music Online, Wychowanie Muzyczne, a od 2018 roku do JSTOR Music oraz RILM Abstracts of Music Literature with Full Text. W 2024 roku udostępniono zasoby Akademickiej Biblioteki Cyfrowej (ABC) wspierającej studentów, doktorantów i pracowników naukowych będących osobami z niepełnosprawnościami. Dostęp do ABC jest realizowany w ramach projektu „aMuz dla wszystkich – poprawa dostępności studiów muzycznych dla osób z niepełnosprawnościami” FERS.03.01-IP.08-0091/24-00 dofinansowanego ze środków Unii Europejskich.
Biblioteka oferuje wsparcie w zakresie pozyskiwania potrzebnych druków muzycznych dla studentów niewidomych. Pracownicy Biblioteki proponują pomoc przy dokonywaniu zamówień transkrypcji utworów muzycznych na notację brajlowską. Zakupiono również sprzęt umożliwiający pracę osoby niewidomej przy komputerze w Czytelni.
Bibliotekarze prowadzą również internetowy Przewodnik dla czytelników oraz fanpejdż Biblioteki na portalu społecznościowym Facebook.