Z radością informujemy, że laureatami Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2024 rok zostało dwóch pedagogów aMuz:
- dr hab. Paweł Zagańczyk / akordeonista, kompozytor / pedagog klasy akordeonu, Kierownik Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary, Harfy i Instrumentów Historycznych
nagroda w kategorii Kreacje Artystyczne za album „Żurawie” na akordeon solo oraz jubileuszową 15. edycję Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej
- dr Szymon Zawodny / saksofonista, kompozytor, edukator / pedagog w klasie saksofonu
nagroda w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna za debiutancki autorski album „Zero Waste” Szymon Zawodny Quintet, łączący współczesne brzmienia jazzowe i klasyczne z premierowymi nagraniami utworów polskich kompozytorów
O laureatach
Dr hab. Paweł Zagańczyk
Ceniony akordeonista oraz kompozytor w 2024 r. wrócił z kolejną, piątą już w jego dorobku płytą. „Żurawie” Pawła Zagańczyka to album nawiązujący do gdańskich pejzaży, szczególnie zaś charakterystycznych stoczniowych dźwigów. Słuchacze znajdą w nim różnorodne stylistycznie utwory, dla których inspiracją do powstania były fotografie Macieja Kosycarza. W zeszłym roku odbyła się również jubileuszowa 15. odsłona projektu Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej, której Paweł Zagańczyk jest pomysłodawcą i merytorycznym opiekunem.
Dr Szymon Zawodny
Saksofonista, kompozytor, edukator i pedagog, wszechstronny twórca wykonujący nie tylko muzykę klasyczną i współczesną, ale również improwizowaną. Jego dotychczasowe doświadczenia artystyczne w 2024 r. zaowocowały debiutanckim albumem jazzowym, nagranym pod szyldem Szymon Zawodny Quintet. O płycie „Zero Waste” krytycy pisali: „kontemplacyjne, tchnące chłodem jazzowej Europy fragmenty przeplatają się tutaj z wybuchami kontrolowanej ekspresji, co sprawia, że płyta nie pozwala na bezrefleksyjne słuchanie jej w tle, a angażuje uwagę”.
Serdecznie gratulujemy!
Pozostali nominowani artyści z aMuz
Wśród nominowanych przez Małą Kapitułę do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2024 rok znaleźli się także:
O gali
Uroczysta gala, podczas której marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Pomorskie Nagrody Artystyczne, odbyła się 11 kwietnia 2025 r. w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Galę poprowadziła Marta Goluch.
Wydarzeniu towarzyszył koncert Młodych talentów – najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie znalazły się m.in. uwertura do opery „Sroka Złodziejka” Gioacchino Rossiniego, „Cyber Bird Concerto” na saksofon i orkiestrę op. 59 Takashiego Yoshimatsu, „Warsaw Concerto” Richarda Addinsella oraz „Tańce słowiańskie” (nr 7 c-moll, nr 8 g-moll op. 46 oraz nr 7 C-dur op. 72) Antonína Dvořáka. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej prowadził Maciej Tomasiewicz, przy fortepianie zasiadł chiński pianista Zihao Wang, a na saksofonie grał Weize Yang.
O nagrodzie
Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego dla środowiska artystycznego regionu, i zarazem nagrodą z dość długą tradycją – została ustanowiona w 1998 roku. Jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Ze względu na prestiż i sposób typowania kandydatów Pomorska Nagroda Artystyczna określana bywa mianem regionalnych „Oscarów”. Pomorska Nadzieja Artystyczna trafia do artysty w wieku do 35 lat, którego osiągnięcia już teraz są zauważalne i dobrze rokują na przyszłość. Z kolei w kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy, które wspierają kulturę środkami niepochodzącymi ze źródeł publicznych.
Więcej o uroczystości wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2024: