Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to jedno z najstarszych cyklicznie odbywających się wydarzeń muzycznych na Pomorzu. Jako nieodłączny element kulturalnej tradycji Gdańska od wielu lat przyciąga zarówno jego mieszkańców, jak i licznych gości, którzy do stolicy Pomorza przybywają w letnie miesiące, aby skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i delektować się niezwykłą atmosferą koncertów.
Przed nami 46. edycja festiwalu, którego koncerty odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w majestatycznej Bazylice Mariackiej w samym sercu Gdańska. Dodatkowo, aby uczcić Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia (wtorek) o godz. 20:30 odbędzie się koncert specjalny. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, zespół cieszący się międzynarodowym uznaniem, pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego.
Podczas dziewięciu zaplanowanych koncertów rozbrzmiewać będzie muzyka organowa, ożywiona przez historyczny instrument o 46 głosach z wczesnobarokowym prospektem z 1629 roku. Obok szerokiego grona utalentowanych instrumentalistów z różnych regionów Polski, na tegorocznym festiwalu będziemy mieli również przyjemność gościć znakomitych artystów zagranicznych – będą to Johannes Unger (Niemcy) oraz Olivier Eisenmann (Szwajcaria). Wielowymiarowość Festiwalu polega nie tylko na prezentowaniu wielkich arcydzieł muzyki organowej, ale również wspaniałych interpretacjach utworów chóralnych. W murach świątyni zabrzmi zatem muzyka wokalna, m.in. w wykonaniu sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział i Chóru Kameralnego Collegium Musicum pod dyrekcją Janusza Wilińskiego. Nie zabraknie także brzmienia skrzypiec elektrycznych, klarnetu i saksofonu.
Podczas koncertów słowo o muzyce i wykonawcach przedstawi Justyna Ślubowska.
Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i kultury do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu dostępnym na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl
oraz do śledzenia oficjalnego fanpage’a pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
Wykonawca:
Anna Przybysz (Rzeszów) – organy
Program:
Johann Sebastian Bach (1685–1750) Herr Gott, nun schleuß den Himmel auf BWV 1092
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562–1621) – Mein Junges Leben hat ein End, SwWV 324
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Partita chorałowa O Gott, du frommer Gott BWV 767
Niels W. Gade (1817–1890) – Drei Tonstücke für die Orgel op. 22 nr 1
Johannes Brahms (1833–1897) - O Welt, ich muß dich lassen op. 122 nr 11
Karl Hoyer (1891–1936) - Vier Charakterstücke op. 35, cz. II Christi Kreuzweg
Otfried Büsing (*1955) - Christ ist erstanden
Prowadzenie koncertu:
Justyna Ślubowska
BILETY:
45/30 PLN do nabycia online https://festiwalorganowy.interticket.pl oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem
Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl
oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
ORGANIZATORZY:
Gdańskie Centrum Organowe
Fundacja NOVA ARTE
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Fundacja Pro Basilica Gedanensis
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
PATRONI HONOROWI:
Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
PATRONI MEDIALNI:
TVP Kultura
TVP3 Gdańsk
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
Gość Niedzielny
trojmiasto.pl
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
ANNA PRZYBYSZ – polska organistka, urodzona w 1992 r. w Warszawie. Studiowała w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Józefa Serafina. Ukończyła studia magisterskie w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku w klasie prof. Martina Schmedinga. W lutym 2022 r. obroniła doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych. Ukończyła również studia podyplomowe Menedżer Muzyki. Jest pracownikiem Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Mariana Sawy, V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego, półfinalistka V Międzynarodowego Konkursu Organowego „Daniel Herz” w Brixen, XIII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Gottfrieda Silbermanna we Freibergu. W 2022 r. wzięła udział – jako jedyna Polka – w Bach Boston International Organ Competition.
Stypendystka programu Erasmus w klasie prof. Martina Schmedinga w Hochschule für Musik we Freiburgu. Uczestniczka programu wymiany studenckiej z Rice University w Houston, USA w klasie prof. Kena Cowana. Dwukrotna stypendystka Prezesa Rady Ministrów oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD.
Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów tj. Léon Berben, Hans Fagius, Henry Fairs, Julian Gembalski, Lorenzo Ghielmi, Bernhard Haas, Gerhard Gnann, Jeremy Joseph, Ludger Lohmann, Matthias Maierhofer, Christophe Mantoux, Krzysztof Urbaniak, Martin Schmeding, Wolfgang Seifen, Jaroslav Tůma, Christoph Wolff, Wolfgang Zerer.
Koncertowała na międzynarodowych festiwalach organowych w kraju i za granicą (w USA, Niemczech, we
Ostatnie lata poświęciła pogłębionym studiom nad życiem i twórczością Karla Hoyera (1891–1936), niemieckiego organisty i kompozytora. Nagrała trzy płyty na historczynych instrumentach Wilhelma Sauera w Michaeliskirche w Lipsku i Lutherkirche w Chemnitz. Album „Karl Hoyer – Organ Works” został uznany za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne i nagrodzony brązowym dyplomem w II Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły”. Płyty zostały wydane przez Ars Sonora Studio w latach 2021–2022.