Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to jedno z najstarszych cyklicznie odbywających się wydarzeń muzycznych na Pomorzu. Jako nieodłączny element kulturalnej tradycji Gdańska od wielu lat przyciąga zarówno jego mieszkańców, jak i licznych gości, którzy do stolicy Pomorza przybywają w letnie miesiące, aby skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i delektować się niezwykłą atmosferą koncertów.
Przed nami 46. edycja festiwalu, którego koncerty odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w majestatycznej Bazylice Mariackiej w samym sercu Gdańska. Dodatkowo, aby uczcić Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia (wtorek) o godz. 20:30 odbędzie się koncert specjalny. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, zespół cieszący się międzynarodowym uznaniem, pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego.
Podczas dziewięciu zaplanowanych koncertów rozbrzmiewać będzie muzyka organowa, ożywiona przez historyczny instrument o 46 głosach z wczesnobarokowym prospektem z 1629 roku. Obok szerokiego grona utalentowanych instrumentalistów z różnych regionów Polski, na tegorocznym festiwalu będziemy mieli również przyjemność gościć znakomitych artystów zagranicznych – będą to Johannes Unger (Niemcy) oraz Olivier Eisenmann (Szwajcaria). Wielowymiarowość Festiwalu polega nie tylko na prezentowaniu wielkich arcydzieł muzyki organowej, ale również wspaniałych interpretacjach utworów chóralnych. W murach świątyni zabrzmi zatem muzyka wokalna, m.in. w wykonaniu sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział i Chóru Kameralnego Collegium Musicum pod dyrekcją Janusza Wilińskiego. Nie zabraknie także brzmienia skrzypiec elektrycznych, klarnetu i saksofonu.
Podczas koncertów słowo o muzyce i wykonawcach przedstawi Justyna Ślubowska.
Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i kultury do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu dostępnym na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl oraz do śledzenia oficjalnego fanpage’a pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
WYKONAWCA:
Jakub Garbacz (Łódź) – organy
PROGRAM:
Dietrich Buxtehude (1637–1707) – Prelude in F sharp Minor, BuxWV 146
Johann Gottfried Walther (1684–1748) – Concerto B Minor „del Signore Vivaldi”
I. Allegro
II. Adagio
III. Allegro
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – “Schmücke dich, o liebe Seele” BWV 654
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Prelude and Fugue in A Minor, BWV 543
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847) – Sonata No. 6 in D Minor, Op. 65 nr 6
I. Chorale
II. Andante Sostenuto-Allegro molto
III. Fugue. Sostenuto e legato
IV. Finale. Andante
PROWADZENIE KONCERTU:
Justyna Ślubowska
BILETY:
45/30 PLN do nabycia online https://festiwalorganowy.interticket.pl oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem
Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
ORGANIZATORZY:
Gdańskie Centrum Organowe
Fundacja NOVA ARTE
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Fundacja Pro Basilica Gedanensis
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
PATRONI HONOROWI:
Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
PATRONI MEDIALNI:
TVP Kultura
TVP3 Gdańsk
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
Gość Niedzielny
trojmiasto.pl
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
JAKUB GARBACZ – organista, producent muzyczny i realizator dźwięku. Urodzony w 1975 r. w Kielcach. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu, jednocześnie kontynuując naukę gry na organach u Jerzego Rosińskiego – organisty bazyliki katedralnej w Kielcach. W 2000 r. ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a w 2011 r. studia podyplomowe w zakresie realizacji dźwięku. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, a także w konkursach muzyki organowej: Brno – udział w półfinale (1997), Rumia – II nagroda (1997), Wilno (1999). W latach 1999–2001, jako stypendysta szwajcarskiej Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik, brał czynny udział w letnich kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Jeana Guillou w Tonhalle w Zurychu.
Koncertował w ramach większości festiwali organowych w Polsce, a także za granicą (m.in. Czechy, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Włochy). Prowadzi intensywną działalność jako muzyk kameralista, współpracując z chórami, solistami i zespołami muzyki dawnej. Na stałe współpracuje z flecistką Joanną Woszczyk-Garbacz.
Jakub Garbacz od 2002 r. pełni funkcję pierwszego organisty bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Sprawuje kierownictwo artystyczne nad organizowanym przez Fundację Carpe Diem cyklem koncertów „Organy – solo i kameralnie”. Prowadzi prezentacje 58-głosowych organów archikatedry w Łodzi. Jako wykładowca współpracuje ze Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej przy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.
Jakub Garbacz oprócz działalności ściśle artystycznej prowadzi studio nagraniowe muzyki klasycznej i wydawnictwo płytowe Ars Sonora, jest wykładowcą w Instytucie Mediów i Produkcji Muzycznej Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia związane z fonografią, realizacją dźwięku i transmisji internetowych koncertów muzyki klasycznej.