Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to jedno z najstarszych cyklicznie odbywających się wydarzeń muzycznych na Pomorzu. Jako nieodłączny element kulturalnej tradycji Gdańska od wielu lat przyciąga zarówno jego mieszkańców, jak i licznych gości, którzy do stolicy Pomorza przybywają w letnie miesiące, aby skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i delektować się niezwykłą atmosferą koncertów.
Przed nami 46. edycja festiwalu, którego koncerty odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w majestatycznej Bazylice Mariackiej w samym sercu Gdańska. Dodatkowo, aby uczcić Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia (wtorek) o godz. 20:30 odbędzie się koncert specjalny. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, zespół cieszący się międzynarodowym uznaniem, pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego.
Podczas dziewięciu zaplanowanych koncertów rozbrzmiewać będzie muzyka organowa, ożywiona przez historyczny instrument o 46 głosach z wczesnobarokowym prospektem z 1629 roku. Obok szerokiego grona utalentowanych instrumentalistów z różnych regionów Polski, na tegorocznym festiwalu będziemy mieli również przyjemność gościć znakomitych artystów zagranicznych – będą to Johannes Unger (Niemcy) oraz Olivier Eisenmann (Szwajcaria). Wielowymiarowość Festiwalu polega nie tylko na prezentowaniu wielkich arcydzieł muzyki organowej, ale również wspaniałych interpretacjach utworów chóralnych. W murach świątyni zabrzmi zatem muzyka wokalna, m.in. w wykonaniu sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział i Chóru Kameralnego Collegium Musicum pod dyrekcją Janusza Wilińskiego. Nie zabraknie także brzmienia skrzypiec elektrycznych, klarnetu i saksofonu.
Podczas koncertów słowo o muzyce i wykonawcach przedstawi Justyna Ślubowska.
Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i kultury do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu dostępnym na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl
oraz do śledzenia oficjalnego fanpage’a pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
WYKONAWCA:
Johannes Unger (Niemcy) – organy
PROGRAM:
Dieterich Buxtehude (1637–1707) – Präludium in D BuxWV 137
Michael Praetorius (1571–1621) – Fantazja chorałowa Wir glauben all‘ an einen Gott
Nicolas de Grigny (1672–1703) – Récit de Tierce en taille
Heinrich von Herzogenberg (1843–1900) – Fantazja na temat chorału Nun danket alle Gott
Adagio (Canon) – Pastorale (Lento) – Fuge
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
- Opracowanie chorałowe Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
- Trio super Herr Jesus Christ, dich zu uns wend BWV 655
- Passacaglia c BWV 582
PROWADZENIE KONCERTU:
Justyna Ślubowska
BILETY:
45/30 PLN do nabycia online https://festiwalorganowy.interticket.pl oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem
Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
ORGANIZATORZY:
Gdańskie Centrum Organowe
Fundacja NOVA ARTE
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Fundacja Pro Basilica Gedanensis
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
PATRONI HONOROWI:
Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
PATRONI MEDIALNI:
TVP Kultura
TVP3 Gdańsk
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
Gość Niedzielny
trojmiasto.pl
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
fot. Bilder Malzahn
JOHANNES UNGER objął stanowisko organisty Kościoła Mariackiego w Lubece w roku 2009. Tym samym został dziesiątym następcą Dietricha Buxtehudego. Do jego zadań należy zapewnienie oprawy muzycznej nabożeństw oraz działalność koncertowa. Ponadto J. Unger jest założycielem zespołów „Capella St. Marien” oraz „Marien Brass”. Jest inicjatorem Dni Buxtehudego w Lubece oraz nadzoruje projekty budowy organów w tamtejszym Kościele Mariackim. Jest członkiem zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Dietricha Buxtehudego oraz pedagogiem Wyższej Szkoły Muzycznej (Musikhochschule) w Lubece. Unger koncertował z renomowanymi muzykami i zespołami m.in. z Thomanerchor z Lipska (Chór kościoła św. Tomasza), drezdeńskim Kreuzchor (Chór kościoła św. Krzyża), Dresdner Kammerchor (Drezdeński Chór Kameralny), z orkiestrą MDR (Radia Środkowoniemieckiego) a także wiele lat z Thüringischer Akademischer Singkreis (Akademickim Kołem Śpiewaczym z Turyngii). Johannes Unger regularnie muzykuje w wielu krajach świata oraz dokonuje licznych nagrań płytowych i radiowych. Jest trzykrotnym zwycięzcą renomowanych międzynarodowych konkursów organowych, m.in. Konkursu Bachowskiego w Lipsku (2000) oraz konkursu w St. Albans (Wielka Brytania, 2001).
Od 1 lipca 2022 r. Johannes Unger jest również organistą i kierownikiem muzycznym w katedrze w Lubece.