Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to jedno z najstarszych cyklicznie odbywających się wydarzeń muzycznych na Pomorzu. Jako nieodłączny element kulturalnej tradycji Gdańska od wielu lat przyciąga zarówno jego mieszkańców, jak i licznych gości, którzy do stolicy Pomorza przybywają w letnie miesiące, aby skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i delektować się niezwykłą atmosferą koncertów.
Przed nami 46. edycja festiwalu, którego koncerty odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia o godz. 20:15 w majestatycznej Bazylice Mariackiej w samym sercu Gdańska. Dodatkowo, aby uczcić Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia (wtorek) o godz. 20:30 odbędzie się koncert specjalny. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, zespół cieszący się międzynarodowym uznaniem, pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego.
Podczas dziewięciu zaplanowanych koncertów rozbrzmiewać będzie muzyka organowa, ożywiona przez historyczny instrument o 46 głosach z wczesnobarokowym prospektem z 1629 roku. Obok szerokiego grona utalentowanych instrumentalistów z różnych regionów Polski, na tegorocznym festiwalu będziemy mieli również przyjemność gościć znakomitych artystów zagranicznych – będą to Johannes Unger (Niemcy) oraz Olivier Eisenmann (Szwajcaria). Wielowymiarowość Festiwalu polega nie tylko na prezentowaniu wielkich arcydzieł muzyki organowej, ale również wspaniałych interpretacjach utworów chóralnych. W murach świątyni zabrzmi zatem muzyka wokalna, m.in. w wykonaniu sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział i Chóru Kameralnego Collegium Musicum pod dyrekcją Janusza Wilińskiego. Nie zabraknie także brzmienia skrzypiec elektrycznych, klarnetu i saksofonu.
Podczas koncertów słowo o muzyce i wykonawcach przedstawi Justyna Ślubowska.
Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i kultury do zapoznania się ze szczegółowym programem Festiwalu dostępnym na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl
oraz do śledzenia oficjalnego fanpage’a pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
Wykonawca:
Olivier Eisenmann (Szwajcaria) – organy
Program:
Georg Muffat (1653–1704) – Toccata undecima in C minor (z “Apparatus musico-organisticus”, 1690)
Spanischer Anonymus (XVII w.) – Canción para la Corneta con e Eco
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Fuga sopra il Magnificat BWV 733
Fanny Mendelssohn-Hensel (1805–1847) – Prelude in G major
Egil Hovland (1924–2013) – Partita on the Easter chorale Gelobt sei Gott im höchsten Thron, op. 90
Marian Sawa (1937–2005) – Silesian Fantasy “Te Deum”
- Christopher Tambling (1964–2015) – Prelude, Interlude and Toccata on a theme by Edward Elgar
- Paul Huber (1918–2001) – Toccata on the bells of the cathedral in St. Gallen
Prowadzenie koncertu:
Justyna Ślubowska
BILETY:
45/30 PLN do nabycia online https://festiwalorganowy.interticket.pl oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem
Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka.
ORGANIZATORZY:
Gdańskie Centrum Organowe
Fundacja NOVA ARTE
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Fundacja Pro Basilica Gedanensis
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
PATRONI HONOROWI:
Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
PATRONI MEDIALNI:
TVP Kultura
TVP3 Gdańsk
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
Gość Niedzielny
trojmiasto.pl
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
fot. Bad Säckingen
OLIVIER EISENMANN urodził się w Zurichu. Wcześnie rozpoczął naukę gry na fortepianie i przez wiele lat pracował jako pianista. Po uzyskaniu stopnia doktora na Uniwersytecie w Zurychu studiował grę na organach pod kierunkiem Eduarda Kaufmanna, organisty z Hofkirche w Lucernie i poświęcił się międzynarodowej karierze koncertowej jako organista. Był zapraszany przez takie orkiestry jak m.in. Südwestdeutsche Philharmonie (Tonhalle Zürich), Deutsches Bachorchester, Orchestre de la Suisse Romande, Staatsphilharmonie w Koszycach czy Singapore Symphony Orchestra, występował na festiwalach organowych cieszących się międzynarodową renomą, takich jak Lucerne International Music Festival (w Centrum Kulturalno-Kongresowym), Festival d’Avignon, festiwale w Palma de Mallorca, Neapolu, Rzymie, Weronie, Turynie, Gandawie, Antwerpii, Bonn, Berlinie i niemal wszystkich większych miastach w Polsce. Był również zapraszany do Islandii, krajów nadbałtyckich (katedry w Rydze, Wilnie, Tallinnie), Mińska (filharmonia), Moskwy, Ufy, Niżnego Nowogrodu, St. Petersburga, Kazania i na Ukrainę. Występował również z koncertami w USA (np. Nowym Jorku, Bostonie, Waszyngtonie D.C., Chicago, Seattle), Meksyku, Ameryce Południowej (São Paulo, Montevideo i Buenos Aires), Australii, Nowej Zelandii, Singapurze i Hong Kongu. Olivier Eisenmann prowadzi wykłady z zakresu muzyki organowej na uniwersytetach na całym świecie. Prócz nagrań radiowych i telewizyjnych w 15 krajach nagrał 12 płyt analogowych i 10 płyt CD. Od gminy, w której mieszka, otrzymał nagrodę „Weggiser Rose” za zainicjowanie i kierownictwo artystyczne Koncertów Niedzielnych w Weggis. Został też uhonorowany Nagrodą Honorową Zug Cultural Sash 2022 przyznaną przez Komisję Kulturalną Miasta Zug za „Międzynarodowe Dni Organowe w Zug” – wydarzenie, które odbywa się od 40 lat.