GRaMuz #28 | Martyna Chmura, Patryk Morgaś
Transmisja nagrania koncertu z Sali Koncertowej na kanale aMuz na YouTube
Koncert bez udziału publiczności
OGLĄDAJ GRaMuz #28
PREMIERA:
8.04.2021, godz. 18:00
WYKONAWCY:
Martyna Chmura – fortepian
z klasy dr hab. Elżbiety Pasierowskiej
Patryk Morgaś – fortepian
z klasy dra Kordiana Góry
PROGRAM:
W.A. Mozart – Sonata C-dur KV 330
I. Allegro moderato
II. Andante cantabile
III. Allegretto
wyk. Patryk Morgaś
D. Szostakowicz – Sonata fortepianowa nr 1 op. 12
F. Liszt – Etiuda transcendentalna nr 12 Chasse-neige
wyk. Martyna Chmura
REALIZACJA:
Studio Nagrań aMuz
ORGANIZATOR:
Katedra Fortepianu
GRaMuz to zapoczątkowany w połowie października 2020 r. cykl kameralnych koncertów online w wykonaniu studentów i pedagogów wszystkich wydziałów aMuz. Premiery koncertów przypadają zwykle na poniedziałki o godz. 19:00 i/lub czwartki o godz. 18:00 i są dostępne na kanale aMuz na YouTube: youtube.com/akademiamuzycznawgdansku. Premiera pierwszego koncertu z cyklu GRaMuz odbyła się 15.10.2020.
Zapraszamy do słuchania i oglądania!
Martyna Chmura – urodziła się dnia 20 grudnia 1995 w Gdyni, jednak niedługo po tym przeniosła się na południe Polski (okolice Rzeszowa) i spędziła tam pierwsze 10 lat życia. Na fortepianie gra od 6/7 roku życia, co w wypadku tej profesji nie wydaje się zaskakujące. Edukację muzyczną kontynuowała w Szkołach Muzycznych w Wejherowie i Gdyni, w klasie mgr Marzeny Termen. Po ukończeniu “profilowanego” gimnazjum (nr 24 w Gdyni) w klasie matematycznej zdecydowała się obrać zupełnie przeciwny kierunek – Liceum Plastyczne w Orłowie. Dyplom ukończenia II stopnia oraz dyplom artysty-plastyka na specjalności “fotografia” przygotowywała prawie, że równocześnie. Doprowadziło to do znacznego rozdarcia przy podejmowaniu decyzji dotyczących obrania “życiowej” drogi i braku pewności co do tego, czym faktycznie i w pełni chciałaby się zajmować. Okres nauki się w Szkole Plastycznej (w Orłowie) oraz początki studiowania były dla niej głównie czasem intensywnej pracy z obrazem wizualnym. Dziedzina, w jakiej znacząco się rozwinęła i osiągnęła sporo sukcesów to fotografia (przykładowo I Wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale “Twórczość Młodych” 2013 w Gdyni, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Studenckiej OKFS (2017), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym “Discover Europe” (2020). Od 2015 roku jest studentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, od początku wyższej edukacji należy do klasy fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Kształcenie się w paru artystycznych dziedzinach na raz spowodowało wzmocnione poczucie satysfakcji z każdej z nich z osobna. Jeśli chodzi o obszar muzyczny, czynnikiem, który wpłynął na zwiększona aktywność pianistyczna okazała się pandemia – w przeciągu ostatniego roku Martyna osiągnęła wiele sukcesów solowych: III nagroda na I International Online Instrumental Performance Competition, wyróżnienie na Internationaler Klavierwettbewerb Online „Gloria Artis” w Wiedniu/Austria (20.12.2020), III miejsce na „North International Music Competition 2020” online w Sztokholmie (Szwecja), SILVER STAR (odpowiednik II miejsca) w kategorii Performing Awards na Music & Stars Awards 2020 oraz Wyróżnienie na XX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego.
W przeciągu dwóch ostatnich lat grała w 3 zespołach kameralnych: Mental Trio (I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie oraz III miejsce na “Vilnius International Youth Music Competition Scarlatti Award 2020”), Format Quartet (pod kierownictwem dr hab. Bogny Czerwińskiej-Szymuli oraz dr hab. Pawła Kuklińskiego) oraz 4Clouds Piano Quartett razem z Mariką Staszewską, Emilią Miechowicz, Nikolą Fredą, pod tym samym kierownictwem, z którym również osiągnęła w ostatnim czasie spory sukces: I nagroda na 10th International Competition for Young Musicians „Città di Massa” (2021), I nagroda w kat. zespoły z fortepianem na 18th International Independent Music Competition „INDIVIDUALIS” (2021), II nagroda na I International Online Instrumental Performance Competition, II nagroda na VI Odin International Music Online Competition 2021, wyróżnienie na 2. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2020.
Plan na jej najbliższą przyszłość to intensywniejsza praca nad solistycznymi umiejętnościami pianistycznymi – zwłaszcza w kontekście muzyki współczesnej oraz kontynuowanie działalności fotograficznej. Jednocześnie planuje sprawdzić się łączeniu powyżej wymienionych oraz innych, różnorodnych dziedzin (jak na przykład film, literatura, filozofia czy sztuka w całej swojej objętości i złożoności – można powiedzieć, że stało się to dla niej ideą do zgłębiania oraz prowadzenia kreatywnych poszukiwań na tym etapie życia.
Patryk Morgaś – urodzony w 1999 roku w Mrągowie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w PSM I st. im. F. Chopina w Mrągowie, a kontynuował w OSM I i II st. Im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie mgra Mariusza Trzebniaka. W roku 2015 ukończył gimnazjum muzyczne tamże, po czym został uczniem Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kontynuował naukę pod kierunkiem mgr Alicji Wieczorek. Od października 2018 jest studentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry.
Jest laureatem wielu konkursów Ogólnopolskich i Międzynarodowych, zarówno solowych, jak i kameralnych, m.in. Nagroda Prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego oraz Nagroda Artystyczna im. Tatiany Shebanovej ,,Za szczególne predyspozycje chopinowskie„ na XIV Międzynarodowym Forum Pianistycznym ,,Bieszczady bez granic” oraz III miejsce w I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie I miejsce w XIX Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych W Jaworze, nagroda Grand Prix w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zespołów Kameralnych w Szczecinie oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Gdańsku.
Koncertował między innymi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Pałacu Uphagena w Gdańsku-Wrzeszczu oraz Gdańskim Ratuszu Staromiejskim. Współpracował z Lwowską Orkiestrą Kameralną ,,Akademia”, występując z nią w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego ,,Bieszczady bez granic” w Ustrzykach Dolnych oraz Jarosławiu. Występował również wraz z kwartetem smyczkowym ,,NeoQuartet” w ramach koncertu ,,Pomorskie Talenty Muzyczne” w Słupsku.
Uczestniczył w lekcjach mistrzowskich u boku wielu znamienitych pianistów m.in. prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Alicją Paletą-Bugaj, prof. Katarzyną Popową-Zydroń, prof. Waldemarem Andrzejewskim oraz prof. Berndem Goetzke.