Transmisja na żywo na kanale aMuz na YouTube z Sali Koncertowej w budynku żółtym aMuz.
Koncert bez udziału publiczności.
PREMIERA:
26.11.2020, godz. 18:00
OGLĄDAJ GRaMuz #4
WYKONAWCY:
Magdalena Jędrzejewska – klawesyn
z klasy prof. dr hab. Małgorzaty Skotnickiej
Bartosz Skłodowski – fortepian
z klasy prof. dra hab. Waldemara Wojtala
SŁOWO O MUZYCE:
Paulina Wolska
PROGRAM:
D. Scarlatti – Sonata K. 490
J.S. Bach – Sonata d-moll, BWV 964
D. Scarlatti – Sonata K. 141
wyk. Magdalena Jędrzejewska
F. Chopin – Walc a-moll op. 34 nr 2
F. Chopin – Ballada f-moll op. 52
G. Bacewicz – II Sonata fortepianowa:
I. Maestoto. Agitato
II. Largo
III. Vivo
wyk. Bartosz Skłodowski
REALIZACJA:
Studio Nagrań aMuz
ORGANIZATORZY:
Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy
Katedra Fortepianu
GRaMuz to zapoczątkowany w połowie października 2020 r. cykl kameralnych koncertów online w wykonaniu studentów i pedagogów wszystkich wydziałów aMuz. W programie pojawią się utwory aktualnie przygotowywane przez studentów. Premiery koncertów będą publikowane w czwartki o godz. 18:00 na kanale aMuz na YouTube: youtube.com/akademiamuzycznawgdansku i będą dostępne w serwisie do momentu publikacji kolejnego wydarzenia. Premiera pierwszego koncertu z cyklu GRaMuz odbyła się 15.10.2020.
Zapraszamy do słuchania i oglądania!
O WYKONAWCACH
Magdalena Jędrzejewska – studentka roku dyplomowego w klasie klawesynu prof. dr hab. Małgorzaty Skotnickiej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest laureatką konkursów klawesynowych w Polsce w kategoriach solowych jak i kameralistycznych. W swojej pracy muzycznej interesuje się szczególnie hiszpańską muzyką klawiszową. Poza działalnością związaną z klawesynem i muzyką dawną, na co dzień jest nauczycielką tańca flamenco, ukończyła także Historię Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim.
Bartosz Skłodowski naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze w klasie fortepianu mgr Ewy Wieczorek. W roku 2006 kształcił się w klasie fortepianu mgr Iriny Oleszkiewicz w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Obie szkoły ukończył z wyróżnieniem. W 2012 roku pomyślnie zdał egzaminy wstępne do Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. dra hab. Waldemara Wojtala. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich na macierzystej uczelni.
Jest uczestnikiem i laureatem konkursów, przesłuchań o szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najważniejszych osiągnięć konkursowych należy m.in.:
– Nagroda Posła na Sejm RP Jerzego Szmajdzińskiego oraz Nagroda Karkonoskiego Uniwersytetu III Wieku na III Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina dla dzieci w Jeleniej Górze w 2006 roku,
– 2. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Ars Nova w 2010 roku (Trieste, Włochy),
– Grand Prix i Nagroda Ambasady RP w Lubljanie za najlepsze wykonanie mazurka F. Chopina na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w 2011 roku (Radovljica, Słowenia),
– W 2013 roku został półfinalistą na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie,
– 4. Miejsce na 14. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Padwie (Włochy) w 2016 roku,
– 1. miejsce oraz nagroda publiczności na „Mauro Paolo Monopoli Competition” w Barletcie (Włochy) w maju 2017 roku,
– tytuł Laureata Estrady Młodych oraz dwie nagrody specjalne – Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Floralia Muzyczne na 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2017 roku,
– W 2019 roku został półfinalistą konkursu „Moroccan Philharmonic Orchestra Competition”.
Bartosz Skłodowski jest pianistą, który prowadzi ożywioną działalność koncertową. Pomimo młodego wieku wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami odwiedzając m.in.: Czechy, Niemcy, Włochy, Belgię, Słowenię, Maroko, Chiny oraz Japonię. Do jego największych osiągnięć koncertowych należą: koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Katowicach, koncerty pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie, koncerty w domu urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, koncert z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Maroko w Rabacie, koncerty w Zhongshan Hall w Taipei, występ w ramach Festiwalu Ljubljana, udział w koncercie z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina prezentując jego II Koncert fortepianowy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w teatrze w Brukseli z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora.
Wielokrotnie występował na festiwalu „Chopin nad wodami Motławy” (2013, 2017, 2018, 2019) organizowanym przez Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, był również uczestnikiem „Recitali Chopinowskich w domu urodzenia Fryderyka Chopina” w Żelazowej Woli. Wystąpił również z solowymi recitalami w ramach 74. oraz 75. „Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego” w Dusznikach Zdroju.
Z powodzeniem występuje na estradzie grając z orkiestrami polskimi, a także zagranicznymi. Pianista występował m. in. z Orkiestrą Symfoniczną FIlharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Maroko, Soundiff Orchestra we Włoszech, Taipei Symphony Orchestra na Tajwanie. W roku 2017 został wytypowany do koncertu z orkiestrą dla najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Andrzej Jasiński, Zbigniew Raubo, Wojciech Świtała, Andrzej Tatarski, Joanna Domańska, Piotr Paleczny, Bernd Goetzke, Anna Malikova, Philippe Giusiano.
Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.