GRaMuz #9 | 4Clouds Piano Quartett, Monika Białogłowy, Mikołaj Sikała
Transmisja koncertu na kanale aMuz na YouTube na żywo z Sali Koncertowej
Koncert bez udziału publiczności.
OGLĄDAJ GRaMuz #9
PREMIERA:
11.01.2021, godz. 18:00
WYKONAWCY:
4Clouds Piano Quartett w składzie:
Marika Staszewska – skrzypce
Emilia Miechowicz – altówka
Nikola Freda – wiolonczela
Martyna Chmura – fortepian
z klasy kameralistyki dr hab. Bogny Czerwińskiej-Szymuli i dra hab. Pawła Kuklińskiego
Monika Białogłowy – śpiew
z klasy prof. dr hab. Ewy Marciniec
Bogumiła Weretka-Bajdor – fortepian
Mikołaj Sikała – fortepian
z klasy dr hab. Elżbiety Pasierowskiej
Słowo o Muzyce:
Paulina Wolska
PROGRAM:
J. Brahms – Kwartet fortepianowy c-moll nr 3 op. 60
cz. I Allegro non troppo
cz. II Scherzo: Allegro
wyk. 4Clouds Piano Quartett
G. Puccini – aria Musetty „Quando m'en vo” z II aktu opery La Bohème
N. Rimsky-Korsakov – aria Snegurochki „S podruzhkami po jagodu khodit” z prologu opery Snegurochka
G.B. Pergolesi – aria Serpiny „Stizzoso, mio stizzoso” z I aktu opery La serva Padrona
W.A. Mozart – cavatina Barbariny „L'ho perduta” z IV aktu opery Le Nozze di Figaro
H. Wolf – pieśń „Mausfallensprüchlein” z cyklu Sechs Lieder für eine Frauenstimme
K. Szymanowski – pieśń „Słowik” z cyklu Pieśni księżniczki z baśni op. 31 nr 2
wyk. Monika Białogłowy, Bogumiła Weretka-Bajdor
P. Grainger – Bridal lullaby
O. Respighi – Nokturn z cyklu Sześciu utworów na fortepian
C. Debussy – Estampes (Ryciny) L. 100:
I. Pagodes (Pagody)
II. La soirée dans Grenade (Wieczór w Grenadzie)
III. Jardins sous la pluie (Ogrody w deszczu)
wyk. Mikołaj Sikała
REALIZACJA:
Studio Nagrań aMuz
ORGANIZATORzy:
Katedra Fortepianu, Katedra Kameralistyki, Katedra Wokalistyki
GRaMuz to zapoczątkowany w połowie października 2020 r. cykl kameralnych koncertów online w wykonaniu studentów i pedagogów wszystkich wydziałów aMuz. Premiery koncertów przypadają na poniedziałki i/lub czwartki o godz. 18:00 i są dostępne na kanale aMuz na YouTube: youtube.com/akademiamuzycznawgdansku. Premiera pierwszego koncertu z cyklu GRaMuz odbyła się 15.10.2020.
Zapraszamy do słuchania i oglądania!
Monika Białogłowy pochodzi z Gdyni i obecnie kształci się na III roku studiów licencjackich w klasie śpiewu solowego dr hab. Ewy Marciniec. Jej liryczno-koloraturowy repertuar obejmuje dzieła i utwory ze wszystkich epok.
Po pierwszym roku studiów wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, podczas którego miała okazję wykonać solową partię Seleuce z opery „Tolomeo et Alessandro” D. Scarlattiego w towarzystwie Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.
Mikołaj Sikała – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry oraz w klasie kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej i mgr Bożeny Szull-Talar. Zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie ukończył z wyróżnieniem, obecnie zaś kontynuuje naukę na stopniu doktoranckim w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Jest również absolwentem klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej. Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy, Bułgaria) jako solista oraz kameralista m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim.
Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz I nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), III nagrody w 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), III nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Weronie (2019), III nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Euregio Piano Award w Geilenkirchen (2018), II nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz II nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I nagrody w kategorii „zespół kameralny” w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015), III nagrody w kat. „duet fortepianowy” w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), II nagrody w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011).
W lutym 2017 roku został laureatem Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha w Łodzi. Otrzymał również tytuł laureata „Estrady Młodych” 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne – nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015). We wrześniu 2018 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, natomiast w lutym 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Juries in Competition w Salzburgu.
4Clouds Piano Quartett w składzie:
Marika Staszewska – skrzypce
Emilia Miechowicz – altówka
Nikola Freda – wiolonczela
Martyna Chmura – fortepian
powstał w październiku 2019 roku i pracuje pod okiem dr hab. Bogny Czerwińskiej-Szymuli oraz dra hab. Pawła Kuklińskiego.
Od tego czasu licznie grywał w murach Akademii Muzycznej w Gdańsku m.in. w ramach cyklu koncertów „Katedra Kameralistyki Zaprasza”, a także „Młoda Gdańska Kameralistyka”. Wziął udział w 2nd AEMC International Chamber Music Competition – Montecassiano 2020. Otrzymał także wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020. Kwartet fortepianowy 4Clouds pracował podczas kursów mistrzowskich pod okiem Eleny Denisovej, Alexieia Koronienko czy Maxima Puryzhinskiego. W grudniu 2020 wziął udział w sesji nagraniowej w ramach III Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Artystyczno-Naukowej „Gramy Razem”.