Harmonogram:
- 2.03.2023 (czwartek), godz. 10:00-12:15, 13:30-15:45
Lekcje mistrzowskie:
prof. Beata Będkowska-Huang (Hochschule für Musik, Freiburg) / Współfinansowane przez Unię Europejską
/ Sala Senatu aMuz i Sala 203 w budynku czerwonym
- 3.03.2023 (piątek), godz. 10:00-13:00, 14:00-17:00
Lekcje mistrzowskie:
prof. Beata Będkowska-Huang (Hochschule für Musik, Freiburg) / Współfinansowane przez Unię Europejską
/ Sala 303 w budynku czerwonym
prof. Tomasz Zawierucha (Folkwang Universität der Künste w Essen)
/ Sala Senatu aMuz
- 4.03.2023 (sobota)
godz. 9:30-14:00 / Sala Senatu aMuz
Wykłady Gitarowych Integracji
Harmonogram:
9:30 Rafał Klej (Akademia Muzyczna, Gdańsk)
Memorie di un artista: Angelo Gilardino
10:00 dr Dominika Glapiak-Piłasiewicz (Akademia Muzyczna, Gdańsk)
Kameralistyka – dialog na styku wieków. Wyzwania i potencjały dzisiejszej muzyki kameralnej
10:30 mgr Dorota Pietrzyk (Presto, Kraków)
Muzyka Leonarda
11:15 przerwa kawowa
11:45 prof. Tomasz Zawierucha (Folkwang Universität der Künste, Essen)
„Sztuka efektywnego ćwiczenia” – wykład oparty na doświadczeniach własnych jak również opierających się o wyniki badań naukowych prof. dr. Eckarta Altenmüllera (Head of Institute of Music Physiology and Musicians' Medicine)
12:45 Ewa Derda (Akademia Muzyczna, Gdańsk)
Concerto per viola ed orchestra da camera Krzysztofa Pendereckiego w nowej odsłonie na gitarę
13:15 dr Marcin Kozioł (wydawca Experimental Workshop)
Utwory gitarowe w wydawnictwie Experimental Workshop
godz. 18:00 / Nadbałtyckie Centrum Kultury (Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku)
Koncert finałowy
Tomasz Zawierucha – gitary: barokowa, XIX-wieczna, współczesna
oraz
zespół gitarowy złożony ze studentów oraz uczniów trójmiejskich szkół muzycznych
zobacz szczegóły
Koordynator:
dr Monika Dżuła-Radkiewicz
Organizator:
Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Patronat medialny:
Presto
Sześć Strun Świata
Beata Będkowska-Huang
Studiowała w klasie prof. Edmunda Jurkowskiego oraz prof. Wandy Palacz. Z wyróżnieniem ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w roku 1990. Studia podyplomowe odbyła u Sonji Prunnbauer, swoje umiejętności rozwijała również podczas kursów mistrzowskich z Davidem Russellem, Thomasem Müller-Peringiem, Davidem Starobinem. Jest laureatką wielu konkursów gitarowych. Obecnie pracuje jako profesor w klasie gitary w Hochschule für Musik we Freiburgu w Niemczech, występuje jako solistka w Europie i Ameryce Północnej oraz prowadzi kursy mistrzowskie.
fot. Melissa Kavanagh
Tomasz Zawierucha jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej oraz weimarskiej Hochschule für Musik Franz Liszt. Mistrzami, którzy w znacznym stopniu wpłynęli na jego rozwój artystyczny byli prof. Piotr Zaleski, prof. Monika Rost oraz prof. Thomas Müller-Pering.
Lauret pierwszych nagród na renomowanych konkursach w Tokio, Antony w Paryżu czy szkockim Dundee nagrywał płyty dla wytwórni japońskich, niemieckich i brytyjskich. Jego nagrania cieszą się bardzo życzliwym przyjęciem w prasie fachowej („Excellent recording“ – włoski GuitarArt Magazine, “five star rating” – londyński The Times, „Special recommended“ – japoński The Records Geijutsu Disc Review, “his performance of the Chaconne is fascinated” – amerykański “Soundboard”).
O jego recitalu w słynnej „Tokyo Bunka-Kaikan Recital Hall“ pisał japoński magazyn „Gendai Guitar Magazine“ – „Zawierucha należy bez wątpienia do najbardziej interesujących osobowości artystycznych gitarystyki światowej“.
Tomasz Zawierucha gościł na licznych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Liechtensteiner Gitarrentage, Tokyo Guitar Festival, Rencontres de la Guitare Paris, Gitarren-Symposion Iserlohn czy Stuttgart International Guitar Festival. Gitarzysta jest również cenionym kameralistą, stale współpracuje z takimi artystami jak np. Thomas Müller-Pering, Piotr Lato czy Emile Cantor.
Artysta prowadził kursy mistrzowskie i wykłady na polskich akademiach muzycznych m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie jak i na uczelniach zagranicznych University of Strathclyde, Wieleńska Akademia Muzyczna, Hochschule für Musik Stuttgart, Hochschule für Musik Detmold, Hochschule für Künste Bremen.
Tomasz Zawierucha obok działalności artystycznej jest również wziętym pedagogiem. W swojej karierze akademickiej prowadził on klasy gitary na uczelniach w Weimarze i Feldkirch (A). Od 2006 – 2018 współpracował z Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow początkowo jako associate professor później jako visiting artist. Z dniem 01. października 2014 został on powołany na stanowisko profesora gitary i kierownika katedry instrumentów szarpanych w renomowanym Folkwang Universität der Künste w Essen, Niemcy.
tomaszzawierucha.com