Wydarzenie w ramach II Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Artystyczno-Naukowej „GRAMY RAZEM 2019”
WYKONAWCY:
Duet w składzie:
Elena Denisova – skrzypce
Aleksiej Kornienko – fortepian
Program:
Edvard Grieg (1843–1907) – Sonate nr 3 c-moll op. 45
I. Allegro molto ed appassionato
II. Allegretto espressivo alla romanza
III. Allegro animato
Franz Schubert (1797–1828) – Zwei Klavierstücke D946
I. es-moll
II. Es-dur
Issac Albéniz (1860–1909) – „Sevilla“
Manuel Ponce (1882–1948) – „Estrellita“
Darius Milhaud (1892–1974) – „Brasileira“
ORGANIZATORzy:
Katedra Kameralistyki
Katedra Instrumentów Smyczkowych
WSPÓŁORGANIZATOR:
MKMK – Międzywydziałowe Koło Muzyki Kameralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku
Elena Denisova jest jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci międzynarodowej elity skrzypcowej. Była uczennicą ulubionych studentów Davida Oistracha: Valery'ego Klimova i Olega Kagana. Swoją niesamowitą karierę rozpoczęła w 1990 roku. Występowała z wielkimi orkiestrami (w tym z Royal Philharmonic Orchestra Lodon), brała udział w licznych festiwalach (w tym Salzburger Festspiele) i prestiżowych seriach koncertowych (w tym Vienna Musikverein). Założyła Austriackie Stowarzyszenie Gustawa Mahlera, Zespół Gustava Mahlera, Orkiestrę Smyczkową Collegium Musicum Carinthia i Stowarzyszenie Muzyki Klasycznej Etcetera.
Od 2002 r. jest dyrektorem festiwalu Wörthersee Classics. Gdziekolwiek występuje, prasa potwierdza jej dojrzałość muzyczną, absolutnie indywidualną interpretację i najwyższą wirtuozerię. Sama artystka postrzega siebie jako pasjonatkę oraz „ambasadora magii dźwięku”. Stara się zawierać to motto przede wszystkim we wszystkich interpretacjach nie tylko muzyki klasycznej, ale i utworów współczesnych.
Aleksiej Kornienko, austriacki artysta, który otrzymał pierwsze lekcje muzyki w wieku pięciu lat, studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie i był laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rachmaninowa w Moskwie. Kornienko jest uważany za wyjątkowo dynamicznego interpretatora dzieł Beethovena i Brahmsa, ale także znakomitego wykonawcę utworów współczesnych. Współpracował z wieloma znanymi orkiestrami, takimi jak: Royal Philharmonic Orchestra London, Moscow Philharmonic, George Ernescu Philharmonic oraz Moscow Radio and TV Symphony Orchestra, otrzymując entuzjastyczne recenzje podczas trasy koncertowej w USA. Od 2002 roku jest dyrektorem artystycznym „Wörthersee Classics Festival”.