Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem aktualnie panującego reżimu sanitarnego.
Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o wcześniejsze przybycie celem obowiązkowego wypełnienia oświadczenia uczestnika.
Formularz można także POBRAĆ TUTAJ, uzupełnić, wydrukować i podpisany przynieść ze sobą na wydarzenie.
Przed wejściem na wydarzenie formularz należy wrzucić do urny przy drzwiach.
Wydarzenie w ramach sesji naukowej „Instrumenty Dęte Drewniane: historia – praktyka – dydaktyka”
Wykonawcy:
LutosAir Quintet w składzie:
Jan Krzeszowiec – flet
Wojciech Merena – obój
Maciej Dobosz – klarnet
Alicja Kieruzalska – fagot
Mateusz Feliński – waltornia
Program:
Ch.E. Lefebvre – Suita na kwintet dęty op. 57
Th. Blumer – Kwintet dęty op. 52
M. Wośko – Kanały napowietrzające na kwintet dęty i elektronikę
L. Schifrin – La Nouvelle Orléans
Organizator:
Katedra Instrumentów Dętych i Perkusji
LutosAir Quintet Założony w 2013 roku w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego LutosAir Quintet jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W jego skład wchodzą soliści NFM Filharmonii Wrocławskiej i NOSPR: Jan Krzeszowiec, Karolina Stalmachowska, Maciej Dobosz, Alicja Kieruzalska i Mateusz Feliński. Obecnie LutosAir Quintet jest jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W swoim dorobku ma występy na najważniejszych polskich festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, La Folle Journée czy HMG Festival, a także koncerty w Anglii, Niemczech, Egipcie i Danii.
Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego zespołem w składzie: Wayne Shorter, John Patitucci, Brian Blade i Danilo Pérez wystąpił podczas Jazztopadu i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – specjalnie na tę okazję napisany przez artystę utwór. Zespół współpracował ze wspaniałymi polskimi muzykami – Piotrem Sałajczykiem, Rafałem Łucem i zespołem Lutosławski Quartet. LutosAir Quintet ma w swoim repertuarze m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Mikołaja Majkusiaka, Nikolet Burzyńskiej, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna (ten ostatni kompozytor zadedykował LutosAir Quintet utwór Rondeau).
LutosAir Quintet ma w swoim dorobku trzy albumy. W 2017 roku ukazała się płyta Canto for Winds (NFM, CD Accord) z najpiękniejszymi kwintetami dętymi z ostatnich czasów, a w 2018 roku wydano Witold Lutosławski. Opera omnia – piosenki dla dzieci, siódmą część wydawanego przez NFM cyklu prezentującego dzieła wszystkie patrona instytucji (NFM, CD Accord; album został nagrany wraz z Chórem Chłopięcym NFM, Lutosławski Quartet oraz instrumentalistami NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka). Zespół wziął również udział w nagraniu monograficznego albumu Pawła Hendricha wydanego przez DUX. Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.