Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zapraszają na koncert „Poznańska majówka”.
Majowy koncert z cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu to prezentacja najnowszych dokonań kompozytorów związanych z Poznaniem – zarówno twórców bardzo już utytułowanych, jak i należących do najmłodszego pokolenia, które stara się zaznaczyć swoją indywidualność, szukając własnego języka w ramach tak pojemnego gatunku, jakim jest muzyka elektroakustyczna. Wśród zaplanowanych na ten wieczór siedmiu utworów będzie aż 5 prawykonań! W elektronicznej otoczce zabrzmią różne instrumenty: saksofon tenorowy, skrzypce, akordeon, czy akustyczna gitara. Sporą część repertuaru usłyszymy w autorskim wykonaniu, będzie też okazja spotkać się z kompozytorami, muzykami i porozmawiać po koncercie, podzielić swoimi wrażeniami. Gościć będziemy znakomite kompozytorki – Lidię Zielińską i Katarzynę Taborowską, które zaprezentują swoje utwory, przy czym w przypadku drugiej z wymienionych będzie to właśnie autorskie prawykonanie. Gdański skrzypek, członek NeoQuartetu, Paweł Kapica, wykona kompozycję Dominika Puka. Z naszych, lokalnych wykonawców usłyszymy także Bartosza Sadoka na saksofonie tenorowym. Najmłodsze pokolenie poznańskich kompozytorów zaprezentuje wyłącznie premierowe utwory.
Partnerem majowego wydarzenia będzie Studio Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i warto przy tej okazji wspomnieć, że na tej uczelni od kilku lat funkcjonuje kierunek studiów „Kompozycja elektroakustyczna“, które do niedawna były licencjackimi, a obecnie także są magisterskie.
Tradycyjnie już do wygrania będą płyty z muzyką elektroakustyczną.
Program:
- Katarzyna Taborowska „Wave of Wawes" (2024) na live electronics
prawykonanie
Katarzyna Taborowska – live electronics - Dominik Puk „...spojrzeniem umysłu z dziwną szybkością III" (2019) na skrzypce amplifikowane i taśmę
Paweł Kapica – skrzypce
Dominik Puk – elektronika - Paweł Opalczewski „Anomalie" (2024) na gitarę akustyczną i taśmę
prawykonanie
Paweł Opalczewski – gitara akustyczna, elektronika - Jan Juszczak „W szczęściu wspominać niedolę" (2024) na taśmę
prawykonanie
Lidia Zielińska – komputer - Lidia Zielińska„ Aphasia" (2012) na saksofon tenorowy i taśmę
Bartosz Sadok – saksofon tenorowy
Lidia Zielińska – elektronika - Justyna Tobera „Fake bond" (2024) na taśmę
prawykonanie
Lidia Zielińska – komputer - Julia Bartczak, Miłosz Kędra „6.3.18" (2024) na akordeon, syntezator i live electronics
prawykonanie
Julia Bartczak – syntezator, live electronics
Miłosz Kędra – akordeon, live electronics
Dariusz Mazurowski – realizacja elektroakustyczna
KOORDYNACJA ARTYSTYCZNA, PRODUKCJA:
Dariusz Mazurowski
Lidia Zielińska
ORGANIZATOR:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Katedra Kompozycji aMuz
Studio Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz) Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PseME
Bilety:
20 zł normalny i 10 zł ulgowy do kupienia na portalu InterTicket oraz w księgarni PWN (ul. Korzenna 33/35) w godzinach jej otwarcia oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu. Sprzedaż biletów zakończy się wraz z rozpoczęciem koncertu.
Więcej