Wykonawcy:
pianiści – studenci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi:
Mariia Yakymenko / studentka (II rok studiów I st.) klasy fortepianu dra hab. Wojciecha Kubicy
Aleksander Duniec / student (I rok studiów II st.) klasy fortepianu prof. dra hab. Cezarego Saneckiego i dr Joanny Sochackiej
Jakub Pałosz / student (studia podyplomowe) klasy fortepianu prof. dra hab. Mariusza Drzewickiego
W programie:
A. Skriabin – II Sonata-Fantazja gis-moll op.19
C. Saint-Saëns – Etiuda gis-moll op. 111 nr 4 („Les Cloches de Las Palmas”)
F. Chopin – Rondo c-moll op. 1
wyk. Aleksander Duniec – fortepian
F. Liszt – Etiuda koncertowa Des-dur „Waldesrauschen”
S. Rachmaninow – Etude-Tableau d-moll op. 39 nr 8
F. Chopin – Wariacje B-dur op. 12
F. Chopin – Walc As-dur op. 42
W. Barwiński – Improwizacja
M. Skoryk – Walc z Partity nr 5
wyk. Mariia Yakymenko – fortepian
F. Chopin – Sonata h-moll op. 58
wyk. Jakub Pałosz – fortepian
Koordynator:
dr hab. Paweł Rydel
Organizator:
Katedra Fortepianu
Mariia Yakymenko
Urodzona w 2005 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne w Charkowie w klasie Olgi Suchobrusowej. Do Polski przyjechała w marcu 2022 roku. Obecnie jest studentką II roku w klasie fortepianu dra hab. Wojciecha Kubicy w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Występuje jako solistka i kameralistka. We wrześniu 2023 roku wzięła udział w projekcie „Młode Talenty w Muzeum Fryderyka Chopina”. Aktywnie uczestniczy w życiu uczelni, od roku 2022 będąc członkinią Samorządu Studenckiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz rzeczniczką Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego. Jest laureatką wielu konkursów, m.in.: XVI Konkursu Młodych Muzyków Wykonawców i Kompozytorów „Kharkiv Assemblies” w Charkowie (2019) – I miejsce; V Konkursu „Kolory izby” w Charkowie (2019) – I miejsce; I Ogólnoukraińskiego Konkursu Internetowego „La CvArt – Konkursu Pianistycznego” we Lwowie (2020) – II miejsce; I Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków im. Ilyi Slatina w Charkowie (2022) – I miejsce i III miejsce w dwóch różnych kategoriach.
Aleksander Duniec jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach, którą ukończył z oceną celującą, będąc w klasie fortepianu pani Małgorzaty Adamek. W zeszłym roku uzyskał dyplom licencjata z oceną bardzo dobrą na kierunku Fortepian w Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie kontynuuje naukę na tej uczelni, będąc na I roku studiów II st. w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego i dr Joanny Sochackiej.
Dobrze czuje się w repertuarze przeznaczonym na fortepian solo, ale również pewnie odnajduje się, muzykując w zespołach. Otrzymał nagrody i wyróżnienia w konkursach, m.in. II nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise (trio w składzie: fortepian, klarnet, wiolonczela), nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora XX-wiecznego podczas I Międzynarodowego Festiwalu Młodych Muzyków „Kanch” (konkurs solistyczny).
Za ważny aspekt w pianistyce uważa poznawanie różnorakich utworów muzyki klasycznej, ale również improwizację i kompozycję, które stara się praktykować jak najczęściej – w parze ze stałym doskonaleniem umiejętności pianistycznych.
Najlepiej czuje się, wykonując muzykę epoki romantyzmu – zwłaszcza polską, rosyjską czy francuską. Przykłady takich utworów znajdą się w dzisiejszym repertuarze koncertowym.
Jakub Pałosz
Urodził się 30 lipca 1997 roku w Łodzi. Przez ostatnie 5 lat szkoły muzycznej uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczył w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Pianistycznym we Wrocławiu u prof. Alexeia Orlovetskyego z Konserwatorium Muzycznego w Petersburgu, Zimowych Kursach Pianistycznych w Krynicy-Zdroju u prof. Karola Radziwonowicza i u prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just, kursach mistrzowskich u prof. Kevina Kennera, prof. Huberta Rutkowskiego z Hohschule für Musik und Theater Hamburg, prof. Daniela Rohma z Faculty of Performing Arts University Stavanger. W 2022 roku ukończył studia magisterskie w formie stacjonarnej na kierunku instrumentalistyki w specjalności fortepianu u prof. dra hab. Mariusza Drzewickiego i dr Julii Kociuban-Maximov z wynikiem bardzo dobrym w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Posiada również świadectwo ukończenia studium pedagogicznego I i II stopnia. W roku akademickim 2023/2024 podjął studia podyplomowe z fortepianu u prof. dra hab. Mariusza Drzewickiego w Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku akademickim 2024/2025 rozpocznie studia podyplomowe z fortepianu w Faculty of Performing Arts University Stavanger w Norwegii u pianisty prof. Daniela Rohma.