Laboratorium Kameralne to przedmiot fakultatywny dostępny dla studentów II roku studiów magisterskich, wyjątkową przestrzeń do poszukiwań: wspólnego brzmienia, inspiracji pozamuzycznych powiązanych z dziełami muzyki kameralnej.
Wstęp do twórczej pracy artystycznej I często pierwsze doświadczenie w programowaniu koncertu i prowadzeniu go.
Program:
Podczas tegorocznego Koncertu wieńczącego pracę Laboratorium
Trio fortepianowe w składzie:
Barbara Sowa – skrzypce
Agnieszka Lewandowska – wiolonczela
Miłosz Rządkiewicz – fortepian
Kwintet fortepianowy w składzie:
Dominika Sala – skrzypce
Julianna Drzazga – skrzypce
Weronika Szopa – altówka
Hanna Nieborak – wiolonczela
Aixin Feng – fortepian
przedstawią repertuar muzyki kameralnej który w trakcie semestru był puntem wyjścia do osobistych poszukiwań. Muzyka zostanie oprawiona w kontekst historyczny, merytoryczny i estetyczny a także ukazana w ciekawych perspektywach.
„Muzyka pamięci(....) – to motyw przewodni pierwszej prezentacji, która dotyczyć będzie dzieł pisanych pod wpływem, lub ku upamiętnieniu straty kogoś niezmiernie bliskiego. Przykładów takich dzieł jest wiele, gdyż emocje straty bardzo głęboko dotykały wielu twórców. Jednak skład trio fortepianowego, użytego jako nośnik niebywałej ekspresji wymaga od wykonawców wiedzy i świadomości. Do wnętrza pracy nad takimi dziełami zaproszą nas sami instrumentaliści.”
„Kwintet nam znany.....” często mawia się o Kwintecie Juliusza Zarębskiego – że to najznakomitsze dzieło kameralne polskiej muzyki romantycznej. Na czym opiera się to przekonanie? Co w polskiej muzyce kameralnej tamtych czasów było stawiane u boku kwintetu? Jak dzieło wypada na arenie europejskiej? Czy Kwintet ma szansę na międzynarodową karierę? Te pytania przyświecają nam w przygotowanej prezentacji.
Prezentacje muzyczne powstały pod kierunkiem dr hab. Dominiki Glapiak-Piłasiewicz
Koordynator:
dr hab. Dominika Glapiak-Piłasiewicz
Organizator:
Katedra Kameralistyki