Michał Bergson – muzyczny portret
Koncert z cyklu „Muzyka na Zamku”
Wykonawcy:
Polish Piano Trio w składzie:
Robert Kwiatkowski – skrzypce
Błażej Goliński – wiolonczela
Dominika Glapiak – fortepian
Prowadzenie koncertu:
Dominika Glapiak
Organizatorzy:
Bytowskie Centrum Kultury
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019
Michał Bergson (1820-1898)
Ten pianista, kompozytor i pedagog urodził się w Warszawie, większość życia jednak spędził za granicami Polski. W wieku lat 20 wyjechał na studia muzyczne do Paryża. Później działał głównie we Włoszech i Szwajcarii. W roku 1863 został profesorem a następnie dyrektorem konserwatorium w Genewie. Pochodził z niezmiernie ciekawej i obfitującej w niesamowite postaci rodziny.
Będąc niemalże rówieśnikiem wielkiego Fryderyka Chopina darzył ogromnym szacunkiem i podziwem jego twórczość. Niektórzy recenzenci niemieccy zarzucali Bergsonowi wręcz „niewolnicze naśladownictwo” Chopina. Czy jednak doszło do spotkania obu muzyków? Co do tego pewności mieć nie można.
Muzyka Bergsona, oraz sylwetka samego kompozytora z rzadka pojawiają się na estradach w Polsce. Za sprawą Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019, wiolonczelista Błażej Goliński oraz Polish Piano Trio realizują cykl koncertów prezentujących postać kompozytora oraz przybliżających jego twórczość kameralną.
fot. Bartosz Kołaczkowski
Polish Piano Trio
Zespół złożony z młodych pedagogów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku powstał w 2017 roku jako wyraz poszukiwań i połączenie doświadczeń zabranych przez członków zespołu na różnych płaszczyznach aktywności artystycznej. Muzyka kameralna stanowi obszar w którym artyści odnajdują wspólną przestrzeń, a rozwój w tym zakresie niesie za sobą ogromną radość.
Artyści koncertują w kraju i za granicą. W grudniu 2018, oraz w maju 2019 prezentowali się na koncertach i prowadzili lekcje mistrzowskie w Turynie i w Rzymie (Włochy).
W grudniu 2019 ukazała się płyta z kompozycjami polskiego kompozytora, Szymona Laksa z udziałem Trio wydana przez wydawnictwo CD Accord.
W skład zespołu wchodzą:
Robert Kwiatkowski – skrzypce
Lata studiów spędził w Gdańsku, obecnie również jego życie związane jest w dużej części z tym ośrodkiem muzycznym. W 2017 otrzymał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury”. Wyróżnienie, które wspaniale podsumowuje jego dotychczasowe osiągnięcia na polu artystycznym i pedagogicznym.
Jako solista występował ponad czterdziestokrotnie z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Chile, Polska Filharmonia Bałtycka, Radomska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna „Hanseatica”, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Kaliska.
Na co dzień piastujący stanowisko koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, bywa zapraszany do regularnej współpracy w takim charakterze przez uznane orkiestry w Polsce i na świecie. Wśród nich można wymienić: Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquestra Sinfónica de Chile, Orquesta Sinfónica de Navarra oraz Orquesta Sinfónica de Galicia.
Muzyka kameralna stanowi główną oś jego zainteresowań, czego dowodem jest prowadzona z sukcesem klasa kameralistyki w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Już w czasie studiów odnosił sukcesy na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Kameralnych, jako prymariusz kwartetu fortepianowego Dali, obecnie do takich sukcesów doprowadza niejednokrotnie swoich studentów.
Robert Kwiatkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych takich jak Henry Meyer, LaSalle Quartet, Miró String, Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa.
Jego dorobek fonograficzny liczy kilkanaście pozycji, wśród których wymienić można:
„Wolfgang Amadeus Mozart – Pearls from Paris” – płyta zawierająca Sonaty na fortepian i skrzypce K. 301-306 W.A. Mozarta. Wykonawcy: Robert Kwiatkowski – skrzypce, Radosław Kurek – fortepian. Krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Anagram w 2015 roku, oraz Double Concertos – Mendelssohn, Chausson wydawnictwa Acte Prealable” AP0377 z 2016 roku, na której znajdują się: F. Mendelssohna – Koncert podwójny d-moll na skrzypce, fortepian i smyczki oraz Ernesta Chaussona – Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy op. 21; wykonawcy: Robert Kwiatkowski – skrzypce, Dominika Glapiak – fortepian, Kwartet smyczkowy „Messages”, Orkiestra Kameralna Progress, Szymon Morus – dyrygent.
Ogromnie istotną płaszczyzną jego rozwoju jest powołanie w 2003 roku, oraz funkcja koncertmistrza i dyrektora Orkiestry Kameralnej „Hanseatica”, która za swoje dokonania wielokrotnie nagradzana była mi: Nagrodą Gryfa Pomorskiego, Medalem Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego. Zespół z powodzeniem prezentowała się na Festiwalach muzycznych w kraju i w całej Europie.
facebook.com/Robert.Kwiatkowski.violinist
Błażej Goliński – wiolonczela
W roku 2002 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Swój warsztat doskonalił podczas Mistrzowskich Kursów Interpretacji oraz Lekcji Mistrzowskich u takich pedagogów jak: Roman Suchecki, Mischa Maisky, Ivan Monighetti, Victoria Yagling, Angelika May, Roman Jabłoński.
Jako kameralista brał udział w wielu koncertach i festiwalach w kraju i poza jego granicami. Współpracował wówczas z tak znakomitymi artystami jak Jan Stanienda, Mirel Jancovici, Robert Kabara, Monica Cattarossi, Marek Toporowski. Występował jako członek Kwartetu Smyczkowego DAFO, zespołu muzyki współczesnej LUX:NM oraz Kwartetu Fortepianowego DALI. Owocem spotkań muzycznych jest szereg nagrań dla m.in. takich wytwórni jak DUX, ANAGRAM czy BCD Records.
Jest laureatem i finalistą konkursów wiolonczelowych i kameralnych w Poznaniu (VII Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy im. Dezyderiusza Danczowkiego), Gdańsku oraz we Florencji (Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui). W latach 2001-2005 współpracował z Orkiestrą Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia, gdzie zajmował stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel. Z zespołem tym występował m.in. na Festiwalu Pablo Casalsa (Puerto Rico), na Schleswig Holstein Musik Festival (Niemcy), na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Kraków).
Na stałe związany jest z Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, w której pełnił funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel. Zespół ten otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w roku 2004 w kategorii Debiut Roku, a występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami (m.in. „Mozartfest” w Zoettermeer – Holandia, „Mu-Se” Musikfestival w Seelze – Niemcy, Gdańska Wiosna Muzyczna – Gdańsk). Nagrana z młodym pianistą jazzowym Sławkiem Jaskułke płyta (2004) otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk 2005”.
Od 2004 roku współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku, piastując stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel. Z Orkiestrą Kameralną „Hanseatica” oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej występował również jako solista.
Od 2002 roku nieprzerwanie prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 2009 roku, kiedy to uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych, zatrudniony na stanowisku adiunkta.
Prowadził Kursy Mistrzowskie i Lekcje Mistrzowskie w kraju i za granicą. Był również członkiem Jury w Ogólnopolskich Konkursach Wiolonczelowych (Gdańsk, Wrocław).
Dominika Glapiak
Jest pianistką zawodowo związaną z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jako adiunkt ze stopniem doktora, od 2010 roku współpracuje jako pianista w klasie skrzypiec prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Prowadzi również zespoły kameralne. Koncertuje zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Ma na swoim koncie występy solo, a także z instrumentalistami i wokalistami w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Izraelu oraz Ameryce Południowej. Wielokrotnie nagradzana na konkursach i festiwalach muzycznych na całym świecie. Ukształtowana przez współpracę z wybitnymi pedagogami: ukończyła studia podyplomowe w klasie prof. Diny Yoffe w Dusseldorfie oraz studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie kameralistki prof. Anny Prabuckiej-Firlej.
Dominika Glapiak ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych zarówno solo, jak i ze znakomitymi partnerami: Robert Kwiatkowski – skrzypce, Błażej Goliński – wiolonczela, Maciej Kułakowski – wiolonczela, Bożena Harasimowicz – sopran, a także z Orkiestrą Kameralną Progress pod batutą Szymona Morusa.
Jest laureatką konkursów muzycznych w kraju i za granicą, wśród których wymienić można konkursy w: Treviso (Włochy) 2014 – I nagroda w kategorii muzyka kameralna, i muzyka współczesna, Padvie (Włochy) 2013 – II miejsce w kategorii muzyka kameralna, Osace (Japonia) 2011 – I miejsce w kategorii fortepian solo, oraz koncert z orkiestrą, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Smorgoniu (Białoruś) 2009 – II miejsce i Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa Gdańsku 2008 – II miejsce. Otrzymała również tytuł Laureata „Estrady Młodych” i szereg nagród dodatkowych podczas 43. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2009 roku.
Dominika Glapiak jest również laureatką stypendiów i wyróżnień w tym m.in.: „Primus Inter Pares” na najlepszego studenta Trójmiasta 2008, Stypendium Miasta Gdańska 2013, 2014, Stypendium Instytutu Adama Mickiewicza 2014, Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego 2016, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017.
Więcej informacji:
facebook.com/dominikaglapiak.pianist
dominikaglapiak.com