Miejsce:
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku (ul. Jana Pawła II 3)
wykonawcy:
soliści:
Agnieszka Karpińska – mezzosopran
z klasy śpiewu prof. dr hab. Wiesławy Maliszewskiej
Rafał Wiśniewski – skrzypce
z klasy prof. dra hab. Wojciecha Szlachcikowskiego i dr hab. Anny Wandtke-Wypych
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
Sylwia Janiak-Kobylińska – dyrygent
w Programie:
G. Rossini – Uwertura do opery „Włoszka w Algierze”
C. Saint-Saëns – Aria Dalili „Mon coeur s’ouvre à ta voix” z opery „Samson et Dalila”
G. Bizet – „Habanera” z opery „Carmen”
J. Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
J. Brahms – Taniec węgierski nr 1 g-moll
Organizatorzy:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku;
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara
Bilety:
40/35/30(S) zł
KUP BILET
fot. Justyna Maksimczuk
Agnieszka Karpińska / mezzosopran
Studentka roku dyplomowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu profesor Wiesławy Maliszewskiej. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wyróżnieniem. Otrzymuje stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zadebiutowała w studenckim projekcie na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku w operze M. Ravela pt. „L’enfant et les sortilèges” w rolach Matki, Filiżanki i Ważki (dyrygent: Michał Krężlewski; reżyser: Jarosław Adam Kilian). Będąc uczennicą ZPSM wystąpiła w wodewilu Stanisława Moniuszki pt. „Nocleg w Apeninach” w Warszawskiej Operze Kameralnej w roli Rozyny w ramach projektu Scena Młodych (kierownictwo muzyczne: Sławomir A. Wróblewski; reżyseria: Małgorzata Kaczmarska). Brała udział w spektaklach realizowanych w Akademii Muzycznej w Gdańsku: rola Drugiej Wiedźmy w operze „Dido and Aeneas” H. Purcella oraz rola Apolla w operze „Apollo et Hyacinthus” W.A. Mozarta (oba spektakle pod kierownictwem muzycznym Przemysława Stanisławskiego w reżyserii Dariusza Paradowskiego).
Śpiewała w Filharmonii Krakowskiej (fragmenty opery pt. „Totus Tuus” Pawła Sydora; dyrygent: Tomasz Tokarczyk), Filharmonii Lubelskiej (Oratorium na Boże Narodzenie Camille Saint-Saënsa), na Zamku Królewskim w Warszawie (koncerty kolędowe), koncertowała z Europejską Fundacją Promocji Sztuki Wokalnej (repertuar operowy i operetkowy), współpracowała z Cappellą Gedanensis („Requiem” W.A. Mozarta), chórem Flaminae (koncerty oratoryjno-kantatowe w Polsce i za granicą). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Stefanię Toczyską, Izabelę Kłosińską, Piotra Łykowskiego.
fot. Martyna Chmura
Rafał Marek Wiśniewski / skrzypce
Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Gdańsku. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. dr hab. Wojciecha Szlachcikowskiego i dr hab. Anny Wandtke-Wypych oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec barokowych dr hab. Zbigniewa Pilcha.
Podczas swojej edukacji zdobył wiele nagród na Międzynarodowych i Ogólnopolskich konkursach, między innymi: I miejsce na IMKA International Music Competition w Sarajewie, I miejsce na I International Competition Ars Astra w Moskwie, II miejsce na International Music Competition Silk-Way imienia S. Prokofieva w Moskwie, dwie III nagrody w kategorii solo i ensemble w VII Stockholm International Music Competition, wyróżnienie na 3. Rising Stars Grand Prix 2018 International Music Competition Berlin, I miejsce na IX CONCORSO MUSICALE CITTA’ DI FILADELDIA, III miejsce w IV Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, III nagrodę na XII Makroregionalnych Spotkaniach Kameralnych, Wyróżnienie w Regionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Szkół Muzycznych II st., wyróżnienie na The North International Music Competition, wyróżnienie na International Moscow Music Competition oraz wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Jak Wieniawski”.
Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia artystyczne, Funduszu Mobilności oraz Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów.
Jako solista wielokrotnie występował z orkiestrami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Orkiestrą Kameralną BalticAlians.
Jako muzyk orkiestrowy był członkiem Lutosławski Youth Orchestra i Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO, dzięki temu miał możliwość współpracować z tutorami z Philharmonia Orchestra z Londynu. Miał również przyjemność współpracować z Bałtycką Filharmonią Młodych i wieloma innymi orkiestrami.
Był współzałożycielem ogólnopolskiej orkiestry smyczkowej Kameralna N-Harmonia i Orkiestry Kameralnej BalticAlians. Był także przewodniczącym Wydziałowego Koła Instrumentów Smyczkowych przy Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wielokrotnie współpracował między innymi z A. Szymczewską, J. Jakowiczem, K.A. Kulką, K. Piątkowską-Nowicką, G. Tchitchinadze, S. Janiak-Kobylińską, T. Tomaszewskim, Y. Kawai, M. Rakowskim, W. Promińskim, Ł. Błaszczykiem, A. Baevą, R. Kwiatkowskim, K. Jurecką, A. Prabucką-Firlej, Ch. Elliottem i A. Varelą.
Swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych w Łańcucie, Kołobrzegu, Opolu i Bałoszycach.