Wykonawcy:
Wojciech Niedziółka – skrzypce (Polska)
Brandon Leonard – wiolonczela (USA)
Yoav Roth – fortepian (Izrael)
Program:
Handel/Halverson – Passacaglia na skrzypce i wiolonczelę
Claude Debussy – Sonata na wiolonczelę i fortepian
I. Prologue: Lent, sostenuto e molto risoluto
II. Sérénade: Modérément animé
III. Finale: Animé, léger et nerveux
Eugène Ysaÿe – Sonata na skrzypce solo e-moll nr 4, op. 27 dedykowana Fritzowi Kreislerowi.
I. Allemande (Lento maestoso)
II. Sarabande (Quasi lento)
III. Finale (Presto ma non troppo)
Franz Liszt – Mephisto Waltz nr 1, S.514
***
Johannes Brahms – Trio fortepianowe H-dur op. 8
I. Allegro con brio – Tranquillo – In tempo ma sempre sostenuto
II. Scherzo: Allegro molto – Meno allegro – Tempo primo
III. Adagio
IV. Finale: Allegro
Koordynator:
dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula
Organizator:
Morningside Music Bridge
WspółOrganizator:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Wojciech Niedziółka, skrzypce
19-letni skrzypek studiujący na Uniwersytecie Muzycznym Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem wielu konkursów, w tym m.in.: I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu oraz Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” w Legnicy. Jest także półfinalistą i laureatem nagrody specjalnej dla najwyżej sklasyfikowanego polskiego uczestnika XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Skrzypków im. Louisa Spohra w Weimarze.
Wielokrotnie występował jako solista z orkiestrami, m.in.: Slovak Sinfonietta, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, a także w prestiżowych programach stypendialnych dla wybitnie uzdolnionych muzyków w Stanach Zjednoczonych (Morningside Music Bridge, Luzerne Music Center). Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych mistrzów, takich jak: Robert Szreder, Noah Bendix-Belgley, Midori, Miriam Fried, Daniel Stabrawa, William van der Sloot, Marcin Baranowski, Wiesław Kwaśny. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w programie „Prezentacje” oraz jako koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Jest także laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”.
Brandon Leonard, wiolonczela
osiemnastolatek ze Stone Mountain w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych. Jest stypendystą programu Atlanta Symphony Orchestra Talent Development gdzie doskonali się u Karen Freer. Uczestniczył w letnich obozach muzycznych (Atlanta Chamber Music Festival, Tanglewood Junior Strings Intensive Program, Center Stage Strings) i przez trzy lata był stypendystą Morningside Music Bridge w Bostonie. Otrzymał I miejsca w konkursach dla młodych artystów (Georgia Philharmonic Samuel Fordis Competition oraz Hilton Head Concerto Competition). W minionym roku otrzymał III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Ronalda Sachsa i został wybrany jako półfinalista Johansen International String Competition. Jako członek Sycamore Trio zdobył I nagrodę na Konkursie Młodych Kameralistów WDAV oraz I nagrodę Fischoff National Chamber Music Competition w 2022 roku. Ostatnio zdobył I nagrodę w 26. National Sphinx Competition w Stanach Zjednoczonych.
Yoav Roth, fortepian
wielokrotnie koncertował w Izraelu i Stanach Zjednoczonych wykonując recitale solowe, a także jako solista z orkiestrami i kameralista. W najbliższym czasie pianista ma zaplanowane koncerty w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Europie i Hongkongu. Jest laureatem kilku konkursów, zdobył m.in.: I nagrodę na Konkursie Młodych Artystów Kan Voice of Music, I nagrodę i nagrodę publiczności na Tel-Hai International Piano Masterclasses Concerto Competition, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Piano Forever” i innych.
Regularnie otrzymuje stypendia Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury (ze specjalnym wyróżnieniem), uczestniczy w kursach mistrzowskich z wybitnymi pianistami i jest regularnie mentorowany przez znanego pianistę Murraya Perahię w ramach programu Jerusalem Music Centre dla wybitnych pianistów. Od 2019 roku jest stypendystą Morningside Music Bridge Festival w Bostonie.
Yoav studiował u prof. Alla Avrakh, a obecnie studiuje u dr Shir Semmel w Konserwatorium Akademii Jerozolimskiej. Yoav studiuje też kompozycję pod kierunkiem Ireny Svetovej.
Morningside Music Bridge
W lipcu 1997 roku pierwsza edycja Morningside Music Bridge (MMB) nadała nowy kierunek międzynarodowym letnim programom muzycznym. Program stypendialny Morningside Music Bridge dla utalentowanych, młodych artystów w wieku od 12 do 18 lat skupia najlepszych muzyków, którzy występują na międzynarodowej scenie i mierzą się z wybitnymi wykonawcami na całym świecie. Uczestnicy biorą udział w intensywnych, miesięcznych warsztatach muzycznych połączonych z koncertami.
Kadra wykładowców pochodzi z wiodących na świecie organizacji i szkół artystycznych. W 2023 roku Morningside Music Bridge przyjął kandydatów z 23 krajów i przyznał stypendia studentom ze wszystkich kontynentów. Od momentu powstania w 1997 roku ponad 1000 młodych artystów skorzystało z pozbawionego barier doświadczenia tworzenia muzyki oferowanego przez Morningside Music Bridge. Studenci mają zagwarantowane pełne stypendium – czesne, koszty podróży oraz zakwaterowania i wyżywienia są zapewnione dzięki hojności sponsorów. Absolwenci MMB stali się dziś czołowymi muzykami klasycznymi, występującymi na scenach całego świata, zajmującymi kluczowe stanowiska w najlepszych orkiestrach i uczącymi w najlepszych szkołach muzycznych. Równie ważnym aspektem MMB jest poznawanie różnorodnych kultur, a także zawieranie przyjaźni na całe życie, którymi cieszą się uczestnicy Morningside Music Bridge, artyści gościnni i organizacje partnerskie.