Po raz pierwszy studenci-pianiści będą mieli możliwość poprowadzenia zajęć w zakresie akompaniamentu na terenie aMuz z uczniami OSM i ZSM w Gdańsku pod okiem doświadczonych pedagogów: dr Izabeli Paszkiewicz-Ginter, mgr Piotra Ejsmonta (OSM) oraz mgr Alicji Wieczorek i dr hab. Anny Mikolon (ZSM).
Harmonogram zajęć:
- godz. 9:30-14:30 / sala 304 w budynku żółtym aMuz (A. Wieczorek, A. Mikolon, I. Paszkiewicz-Ginter)
- godz. 14:30-16:00 / sala 318 w budynku żółtym aMuz (P. Ejsmont)
Koordynator:
dr hab. Anna Mikolon
Organizator:
Międzywydziałowa Katedra Akompaniamentu
w porozumieniu ze Studium Pedagogicznym
Izabela Paszkiewicz-Ginter
Pianistka i pedagog. Adiunkt na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Absolwentka tejże uczelni w klasie fortepianu prof. dra hab. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki w klasie Bożeny Szull-Talar, którą ukończyła z wyróżnieniem. W roku 2013 uzyskała doktorat w Akademii Muzycznej w Gdańsku poruszający zagadnienie inspiracji muzyką barokową kompozytorów muzyki współczesnej. Otrzymała szereg nagród, m.in. wyróżnienie w X Międzynarodowym Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseníku/Czechy, wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie im. Rieding-Piette. Za pracę w charakterze akompaniatora otrzymała liczne dyplomy na konkursach krajowych oraz międzynarodowych. Szczególnym osiągnięciem było zdobycie I miejsca na cieszącym się dużym prestiżem Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W dorobku Izabeli Paszkiewicz-Ginter mieszczą się również nagrania prawykonań m.in. Władysława Walentynowicza, Zbigniewa Kruczka, Marka Czerniewicza, Manuela Salasa, Przemysława Stanisławskiego, Józefa Świdra. Koncertuje w kraju i za granicą. Uprawia w szerokim zakresie kameralistykę. Współtworzy zespoły duetowe – z oboistką Martą Różańską, fagocistą Mirosławem Pachowiczem, klarnecistą Andrzejem Wojciechowskim, saksofonistą Szymonem Zawodnym. Jako redaktor współpracuje z wydawnictwem Eufonium. Na stałe współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką. Jest założycielką fundacji PianoArt wspierającej promocję polskich kompozytorów.
Piotr Ejsmont
Pianista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego oraz w klasie kompozycji prof. Aleksandra Lasonia.
Jako pianista i kameralista ma na swoim koncie wiele nagród zdobytych na konkursach międzynarodowych, w tym I nagroda na Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Częstochowie, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy. Dwukrotnie – jako uczeń, a później jako student – zostawał laureatem nagrody dla najlepszego pianisty na konkursie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w Warszawie. Podczas krajowych przesłuchań i konkursów instrumentalnych zdobył kilka nagród za najlepszy akompaniament.
Jest cenionym wykonawcą muzyki współczesnej, dokonał kilku krajowych i światowych prawykonań najnowszej muzyki polskiej na liczących się festiwalach m.in. na „Warszawskiej Jesieni”, na Festiwalu Nowej Muzyki w Ostravie, podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej oraz festiwalu Ars Cameralis we Wrocławiu. Ma w swoim dorobku również nagrania kompozycji współczesnych m.in. Figures in waves Jerzego Kornowicza. Nagranie to zostało nagrodzone podczas Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Amsterdamie. Płyta CD z pieśniami Felixa Fourdraina w wykonaniu Liliany Górskiej (mezzosopran) i Piotra Ejsmonta, która została wydana przez Acte Préalable, zdobyła tytuł Płyty Miesiąca miesięcznika „MUZYKA21”. Jego własne dzieła kompozytorskie, przeznaczone na różne składy instrumentalne, doczekały się prawykonań w kraju i za granicą, były prezentowane między innymi podczas Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu. W aMuz Piotr Ejsmont pracuje na stanowisku starszego wykładowcy Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu, jest także Prodziekanem kierunku „Jazz i muzyka estradowa”.
Alicja Wieczorek
Ukończyła studia w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w roku 2000. W tym samym roku rozpoczęła pracę akompaniatora na Wydziale Instrumentalnym macierzystej uczelni i kontynuuje ją do dzisiaj towarzysząc głównie instrumentom dętym drewnianym. Ponadto od dwudziestu lat jest pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu, gdzie prowadzi klasę fortepianu, zespoły kameralne oraz akompaniuje. Jeszcze jako uczennica otrzymała II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistów Kameralistów w Częstochowie, jest laureatką blisko trzydziestu wyróżnień za akompaniament podczas konkursów, na których towarzyszyła uczniom i studentom. Akompaniowała podczas trzech edycji Międzynarodowych Warsztatów Instrumentów Dętych w Szczecinku, pięciu edycji Letnich Muzycznych Tortur w Wadowicach, siedmiu edycji Letnich Warsztatów Klarnetowych w Gdańsku Wrzeszczu, Jesiennej Akademii Muzyki i Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Często występuje w duecie z mężem – klarnecistą, Grzegorzem Wieczorkiem, z którym w zeszłym roku nagrała płytę Clarinet alla Polacca. W latach 2005 – 2008 była prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, które organizowało Międzynarodowe Festiwale „Musica nos Unit”.
Anna Mikolon
Pianistka, stypendystka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Odbyła staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej w UMFC w Warszawie. W 2016 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka. Kierownik Międzywydziałowej Katedry Akompaniamentu w macierzystej uczelni, nauczyciel dyplomowany SM II st. w Gdańsku-Wrzeszczu. Pianista podczas wielu kursów mistrzowskich, często nagradzana jako akompaniator na konkursach. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Autorka 3 monografii. Ma w swoim dorobku 60 publikacji i 40 nagrań płytowych. Prowadzi różnorodną działalność koncertową – kameralną i solową – współpracując zarówno z wokalistami, jak i z instrumentalistami (1250 koncertów w Polsce, Francji, Austrii, Danii, Czechach, na Litwie, Białorusi i w Rosji). Uczestniczy w sesjach artystyczno-naukowych i festiwalach muzycznych, takich jak: Gdańskie Lato Muzyczne – Chopin nad wodami Motławy, Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych, Gdynia Classica Nova, Sopockie Dni Sztuki Wokalnej, Sonosfera, Dobrodzień Classic Festival, Letnie Spotkania Kameralne w Drezdenku i Krzyżu Wlkp., Festiwal Muzyki Współczesnej Nowe Fale, Gdańskie Dni Wokalistyki, 3 City Piano Days, Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, Kalejdoskop Form Muzycznych i Festiwal Muzyki Sakralnej w Sopocie. Przez 11 lat była pianistą-korepetytorem solistów i muzykiem Orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej. W 2017 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Kilkakrotnie nagradzana przez Rektora. W 2021 uzyskała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.