W związku z Zarządzeniem nr 16/2020 Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku z dnia 11 marca 2020 roku w sprawie ustalenia działań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku informujemy, że od dnia 11 marca 2020 do odwołania na terenie Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku nie będą realizowane żadne wydarzenia, uroczystości i imprezy o charakterze ogólnouczelnianym, artystycznym i naukowym, w tym organizowane przez Samorząd Studencki, Samorząd Doktorancki, organizacje studenckie działające na terenie Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, jak również przez podmioty zewnętrzne na podstawie umów zawartych z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Goście:
prof. Elisa López Amor – klarnet
prof. Jan Maarten van der Mark – fortepian
(Conservatorio Profesional de Música Pablo Sarasate, Pampeluna/Hiszpania)
Harmonogram:
- 17:00 | Koncert muzyki hiszpańskiej
Znana i nieznana muzyka hiszpańska od XVII do XX wieku na klarnet i fortepian
Program:
Sebastián Albero – dwie sonaty na fortepian
Isaac Albéniz – Suita hiszpańska na fortepian op. 47: Castilla (Seguidillas), Sevilla (Sevillanas)
Jesús de Monasterio – Adiós a La Alhambra na klarnet i fortepian
Federico Mompou – Pieśń i Taniec nr 6 na fortepian
Enrique Granados – Suita fortepianowa Goyescas op. 11: nr 1 Requiebros
Albert Guinovart – Fantazja na temat Goyescas na klarnet i fortepian
- 18:00 | Wykład
Prezentacja wybranych zagadnień wykonawczych w muzyce hiszpańskiej, znaczenie i wpływ folkloru na jej struktury rytmiczne
Organizator:
Katedra Fortepianu
* 13.03.2020 r. wyżej wymienieni pedagodzy będą prowadzili warsztaty interpretacji muzyki hiszpańskiej w Sali Kameralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w godzinach 10:00-14:30. Obok uczniów szkoły do udziału w warsztatach zaproszeni są także studenci aMuz.
Elisa López Amor rozpoczęła naukę gry na klarnecie w Sagunto (Walencja) u profesora Juana Rodrigo, a następnie kontynuowała studia w Wyższym Konserwatorium w Walencji, które ukończyła z wyróznieniem. Była stypendystką różnych organizacji (Generalitat de València, Ministerstwo Kultury Madrytu, Hazen Foundation i Savings Bank of Sangunto), w celu doskonalenia studiów wyjechała do Rotterdamu (Holandia), gdzie uzyskała tytuł i dyplom profesora i solisty klarnetu w klasie profesora Waltera Boeikensa oraz muzyki kameralnej w klasie profesor Ludmiły Basławskiej. Następnie studiowała jeszcze w Hochschule für Musik a Theater w Hanowerze (Niemcy) u profesora Hansa Deinzera. Przez trzy lata była członkiem Młodziezowej Hiszpańskiej Orkiestry Narodowej (JONDE), z którą koncertowała w Madrycie, Cáceres, Santiago de Compostela itp., jednocześnie uczestincząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wielkich solistów, takich jak Wolfang Meyer, Jose Luis Estellés czy Anthony Pay. Jako kameralistka występowała z wieloma muzykami i grupami na wielu koncertach w kraju i poza granicami Hiszpanii. Wraz z mężem Jaanem Van Der Mark tworzą Duo (klarnet i fortepian), z którym występowali w różnych miastach Hiszpanii i byli nagradzani w konkursach w Aix en Provance i Guadamora International Chamber Contest w Pozoblanco. Jest profesorem klarnetu w Szkole Muzycznej Joaquín Maya w Pampelunie oraz w Wyższym Konserwatorium Pablo Sarasate w Pampelunie. Od 1994 roku pracuje na stanowisku solisty klarnetu w Orkiestrze Symfonicznej Navarry, wpółpracę tę kontynuuje do dziś. Z orkiestrą występowała w wielu miastach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Polsce i Chinach oraz dokonała licznych nagrań płytowychm radiowych i telewizyjnych.
Jan Maarten van der Mark urodził się w Holandii, obecnie od ponad dwudziestu lat mieszka na północy Hiszpanii, w Pampelunie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat pod kierunkiem profesora Jos Vrankena. Następnie kontynuował studia w Koserwatorium w Rotterdamie w klasie profesor Ludmiły Baslawskiej. Ukończył naukę otrzymując wysoką ocenę oraz Dyplom Solisty. W trakcie i po studiach brał udział w licznych kursach mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności u tak wybitnych nauczycieli jak: Lazar Berman, Aldo Cicolini, OxanaYablonskaja Jan Wijn Karl Heinz Kämmerling, Roberto Szidon, Ferenc Rados oraz WładimirTropp. Dzięki otrzymanemu stypendium Fonds voor de Podiumkunsten, miał również okazję studiować w Instytucie Gnessina w Moskwie. Jan Maarten występował jako solista i członek zespołów kameralnych we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Holandii. Był częstym gościem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Hiszpanii, zapraszany do udziału w koncertach kameralnych. Dokonał nagrań dla radia holenderskiego (N.O.S) oraz radia hiszpańskiego (R.N.E.). Od lat tworzy duet z żoną, Elisą Lopez, klarnecistką. Wspólnie zostali nagrodzeni w konkursach Guadamora (Cordoba – Hiszpania) ,T.I.M. (Aix-en-Provence – Francja) oraz w Rzymie. Miał okazję wykonywać wraz z różnymi orkiestrami wybitne dzieła literatury pianistycznej, między innymi koncerty F. Chopina oraz S. Rachmaninowa. Obecnie jest profesorem fortepianu oraz klasy kameralnej w Wyższym Konserwatorium imienia Pablo Sarasatego w Pampelunie, na północy Hiszpanii. Jego studenci zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na różnych konkursach, zarówno w Hiszpanii jak i poza jej granicami. Był członkiem jury w konkursach pianistycznych Concurso de Piano w San Sebastian, oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodzieży imienia Fryderyka Chopina w Szafarni.