Wykonawcy:
Sonia Warzyńska-Dettlaff – sopran
mgr Grażyna Troć – fortepian
Program:
F. Chopin – „Wiosna”
F. Chopin – „Cisza nocy” (Nokturn Es-dur op. 9 nr 2)
S. Niewiadomski – „Zaczarowana królewna”
S. Moniuszko – „Czy powróci”
S. Moniuszko – „Prząśniczka”
S. Niewiadomski – „Szumi w gaju brzezina”
S. Moniuszko – „Kwiatek”
S. Niewiadomski – „Dzwony”
I. Komorowski – „Kalina”
F. Chopin – „Marzenie” (Preludium A-dur op. 28 nr 7)
S. Moniuszko – „Dalibógże”
F. Chopin – „Zemsta dziewczyny” (Mazurek As-dur op. 24 nr 3)
S. Niewiadomski – „Indele i Mendele”
S. Niewiadomski – „Między nami nic nie było”
M. Karłowicz – „Z erotyków”
M. Karłowicz – „Z nową wiosną”
S. Moniuszko – „Ja Ciebie kocham”
M. Karłowicz – „Idzie na pola”
Organizatorzy:
Bytowskie Centrum Kultury
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Sonia Warzyńska-Dettlaff (sopran)
Swoją edukację artystyczną rozpoczęła w roku 1997 grając na skrzypcach. W 2014r. ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr hab. Marii Seremet. W czasie nauki w Akademii Muzycznej co rok otrzymywała stypendium „Nagroda Rektora” przeznaczone dla najwybitniejszych studentów.
Debiutowała rolą tytułową w operze „Dydona i Eneasz” Purcella pod batutą Paula Esswooda w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Później wystąpiła w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w roli Paminy w „Czarodziejskim Flecie” Mozarta pod kierownictwem muzycznym Piotra Staniszewskiego. Można ją było również usłyszeć w roli Hanny Glawari w operetce „Wesoła wdówka” oraz w „Rusałce” Dvořáka w Národním Divadle w Brnie.
Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych. Otrzymała nagrody m.in. na: 1. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (1. miejsce i nagroda specjalna), 52. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dvořáka w Karlovych Varach (1. miejsce oraz 4 nagrody specjalne), 23. Międzynarodowym Konkursie im. Mikuláša Schneidera-Trnavský'ego w Trnavie (2. miejsce), 8. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Impressio Art w Sopocie (2. miejsce), 6. Ogólnopolskim Konkursie Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (2. miejsce) oraz 1. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy (wyróżnienie).
Wielokrotnie występowała w zagranicznych festiwalach, m.in. „Estivales en Puisaye”, „Estivales d’Auvergne”, „Festiwal Allegretto – Žilina”, „Festiwal Operní Týden – Kutna Hora”. Śpiewała m.in. w Czechach, Słowacji, Francji, Niemczech, Chorwacji i USA.
Grażyna Troć
pianistka, akompaniatorka, kameralistka, wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Oprócz pracy pedagogicznej bierze udział w festiwalach, konkursach, kursach w kraju i za granicą. Koncertuje z wybitnymi śpiewakami i instrumentalistami. W swoim dorobku artystycznym posiada również nagrania radiowe i fonograficzne.