Kierownik Katedry Wokalistyki dr hab. Ewa Marciniec zaprasza studentów, absolwentów i pedagogów Wydziału Wokalno-Aktorskiego
na warsztaty ROZGŁOS, które poprowadzi lekarz foniatra audiolog dr hab. n. med. Ewelina Sielska-Badurek
Warsztaty to 3 sobotnie spotkania przeprowadzane na platformie Zoom w terminach:
- 28.11.2020, godz. 10:00-14:30
- 5.12.2020, godz. 10:00-14:30
- 12.12.2020, godz. 10:00-14:30
Wydarzenie skierowane jest do studentów, absolwentów i pedagogów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
ZAREJESTRUJ SIĘ
Uwaga! Utrwalanie przebiegu warsztatów przez ich uczestników za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, w tym utrwalanie wizerunku osób przeprowadzających spotkanie, jest niedozwolone.
W czasie warsztatów „Rozgłos” jego uczestnicy dowiedzą się jak foniatra może pomóc wokaliście w usprawnieniu głosu. Omówione zostaną m.in.:
- praca krtani w różnych dynamikach, rejestrach głosowych
- najczęstsze problemy czynnościowe w obrębie traktu głosowego, które hamują proces kształcenia wokalnego
- wpływ stresu i refluksu na głos – współczesnych największych wrogów śpiewaka
- najczęstsze kontuzje narządu głosu, w tym guzki głosowe
- kto może znaleźć się w grupie ryzyka osób zagrożonych refluksem, nadmiernymi napięciami mięśni w obrębie szyi
- jaki stopień trudności sprawia osobom z refluksem tworzenie głosu w mowie i śpiewie
- najważniejsze zasady, które służą utrzymaniu jak najdłużej sprawnego głosu
- jak rozluźniać się, gdy czujemy stres – nauka technik relaksacyjnych stosowanych przez wokalistów
- co robić, gdy nagle pojawi się refluks bądź infekcja przed koncertem
- dyskusja i odpowiedzi na pytania.
Dr hab. n. med. Ewelina Sielska-Badurek
Adiunkt w Klinice Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kierownik Poradni Foniatrycznej WUM. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku na wydziale Wokalno-Aktorskim. Specjalizuje się w kompleksowym diagnozowaniu i leczeniu chorób narządu głosu (w szczególności u wokalistów, pacjentów zawodowo posługujących się głosem). W 2015 roku, jako pierwszy lekarz w Polsce przeprowadziła laryngoplastykę iniekcyjną krtani w znieczuleniu miejscowym przy pomocy hydroksyapatytu wapnia poprawiając jakość głosu u pacjenta z porażeniem krtani. Stworzyła autorski program terapii funkcjonalnej zaburzeń głosu w śpiewie w oparciu o technikę Lax Vox, techniki manualne, metodę akcentów oraz metodę żucia Froeschelsa. Doświadczenie zawodowe wyniosła ze staży, kursów i konferencji, m.in. w USA, Anglii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Danii, Finlandii, Austrii, Czechach, Włoszech, czy Hiszpanii. Dodatkowo w pracy z pacjentami z zaburzeniami głosu wykorzystuje wiedzę uzyskaną na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej oraz doświadczenie zdobyte jako wokalistka i nauczyciel śpiewu. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała na podstawie rozprawy doktorskiej pt Wpływ czynnej rehabilitacji głosu na leczenie dysfonii u śpiewaków (2014). Stopień doktora habilitowanego uzyskała na podstawie cyklu publikacji pt Nowe narzędzia diagnostyczno-terapeutyczne stosowane w zaburzeniach głosu ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń głosu w śpiewie (2018). Jest autorką licznych artykułów naukowych głównie dotyczących diagnostyki i leczenia zaburzeń głosu w śpiewie czy laryngoplastyki iniekcyjnej w znieczuleniu miejscowym. Nagrodzona m.in. Dyplomem Ministra Zdrowia, siedmioma Nagrodami Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz nagrodą Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
W 2019 r. wygrała polską edycję FameLab. Stypendystka ZAIKS (2019) oraz stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (2020).
Jako wokalistka, w 2019 roku nagrała płytę pt Miłość Ci wszystko wybaczy. We wpółpracy ze Stowarzyszniem Polskich Muzyków Kameralistów zapoczątkowała Międzypokoleniową Akademię Muzyczną w swoim rodzinnym mieście Karczewie (dwie edycje w 2019 i 2020 roku), w 2019 r. zainicjowała obchody Światowego Dnia Głosu współorganizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W 2019 r. była pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym projektu Moniuszko w dwóch odsłonach na Mazowszu, propagującego twórczość Stanisława Moniuszki.