„Alek Nowak – autoprezentacja twórczości” wykład online z cyklu aMuz BONUS
Wykład otwarty
PRELEGENT:
dr hab. Aleksander Nowak
MODERATOR SPOTKANIA:
dr Sylwia Janiak-Kobylińska, Dziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki
koordynator:
mgr Kamil Cieślik
ORGANIZATOR:
Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki
MIEJSCE:
platforma Zoom
O CYKLU:
aMuz BONUS to cykl autoprezentacji online wybitnych i wszechstronnych osobistości ze świata kompozytorskiego i dyrygenckiego ze szczególnym uwzględnieniem postaci polskiej sceny muzycznej, dla których wielki świat artystyczny stoi otworem.
fot. M. Bebłot
Aleksander Nowak, ur. 1979 w Gliwicach, studiował kompozycję pod kierunkiem Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Steve Rouse’a w University of Louisville, School of Music w Stanach Zjednoczonych. Jest profesorem katowickiej Akademii, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z zakresu kompozycji, instrumentacji, notacji muzycznej i opery współczesnej. Od września 2020 jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki.
Komponuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną. Istotne miejsce w jego twórczości zajmuje opera. W latach 2009 i 2010 Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie wystawiał operę kameralną Sudden Rain do libretta Anny Koniecznej w reżyserii Mai Kleczewskiej. W roku 2012 podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” odbył się premierowy pokaz instalacji-dramatu muzycznego na głosy solowe i wideo Spoon River do tekstów Edgara Lee Mastersa, stworzonego we współpracy z Adamem Dudkiem. W marcu 2015 miała miejsce premiera opery Space Opera do libretta bułgarskiego pisarza Georgiego Gospodinowa, w reżyserii Eweliny Pietrowiak, napisanej na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. We wrześniu 2018 podczas Festiwalu Sacrum-Profanum wystawiona została opera ahat ilī – Siostra bogów do libretta Olgi Tokarczuk, w reżyserii Pii Partum, pisana na zamówienie Krakowskiego Biura Festiwalowego. W roku 2019 na zamówienie festiwalu Auksodrone powstał dramat muzyczny Drach. Dramma per musica do libretta Szczepana Twardocha, a w roku 2020 kolejny dramat, tym razem do oryginalnego libretta Szczepana Twardocha, Syrena. Melodrama aeterna.
W latach 2009-2019 był prezesem katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich.
Jest laureatem m.in. „O!lśnień” 2020, „Paszportu Polityki” 2018, Nagrody „Gwarancje Kultury” 2011. Premiera utworu Drach. Dramma per musica została nagrodzona „Koryfeuszem muzyki polskiej” w kategorii „wydarzenie roku 2019”.
Partytury jego utworów publikuje Polskie Wydawnictwo Muzyczne.