Perkusista jazzowy, kompozytor, aranżer. Urodzony w 1970 roku w Rzeszowie. Od najmłodszych lat zajmował się muzyką. W Rzeszowie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia oraz Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w klasie perkusji.
Następnie przeniósł się do Gdańska, gdzie ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki, otrzymując dyplom Magistra Sztuki ze specjalnością – perkusja (1995).
W 2001 roku ukończył Studium Przygotowania Pedagogicznego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Po ukończeniu studiów jego zainteresowania skierowały się w kierunku muzyki rozrywkowej i jazzowej.
Osiadł w Trójmieście, gdzie mocno działał w środowisku jazzowym jako muzyk i pedagog. Ma na koncie ok. 50 nagranych płyt, w tym dwie autorskie.
Występował w klubach i na festiwalach, w kraju i zagranicą (Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Izrael, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Łotwa, Estonia, Litwa).
Wraz z Piotrem Manią i Adamem Żuchowskim współtworzy zespół TrioMania, który za płytę Pearl otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – FRYDERYK – debiut fonograficzny 2010 r.
Ponadto jako członek zespołów zdobył trzy inne nominacje do Fryderyków:
The Sheep Is Found – Maciej Sikała Trio (2001),
Another One For... – Maciej Sikała Quartet (2006),
Shadows of Autumn – Marcin Gawdzis Quintet (2013).
W 2008 r. płyta Przemka Dyakowskiego Melisa w nagraniu, której brał udział otrzymała status Złotej Płyty.
Ma na swoim koncie dwie autorskie płyty – Illustration – Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group, która została nominowana do płyty roku na internetowym forum jazzowym diapazon.pl oraz zdobyła bardzo dobre recenzje wśród muzyków jak i publiczności i Synergy – Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group, która zdobyła tytuł „jazzowej płyty roku” według „Rzeczpospolitej” oraz została płytą miesiąca kwietnia w magazynie Audio.
W trakcie swojej ponad 20-letniej kariery koncertował i nagrywał z najbardziej cenionymi muzykami z Polski jak i zagranicy: Maciejem Sikałą, Emilem Kowalskim, Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Olem Walickim, Kubą Stankiewiczem, Piotrem Pawlakiem, Piotrem Baronem, Tomaszem Ziętkiem, Irkiem Wojtczakiem, Darkiem Herbaszem, Przemkiem Dyakowskim, Sławkiem Jaskułke, Piotrem Wojtasikiem, Marcinem Gawdzisem, Jerzym Małkiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Witoldem Rekiem, Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Leszkiem Kułakowskim, Tomaszem Szukalskim, Piotrem Cieślikowskim, Tadeuszem Jakubowskim, zespołem Miłość, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Grzegorskim, Andrzejem Stasiukiem, Wojciechem Staroniewiczem, Rafaelem Rogińskim, Piotrem Lemańczykiem, Kent'em Sangster’em, Ulf'em Adaker’em, Christophem Titz'em, Andy'm Midleton'em.
Wielokrotnie występował na festiwalach zagranicznych jako reprezentant Kultury Polskiej z ramienia Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.
Brał udział w nagraniu muzyki do wielu spektakli teatralnych, m.in. "Wilki" Agnieszki Osieckiej wg I.B. Singera, "Plaża" Petera Asmussena, obydwa w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, "Demony Larsa Norena" w Teatrze Narodowym w Brnie.
Brał także udział w nagraniach muzyki filmowej: "Róża" – reż. Wojciech Smarzowski z Mikołajem Trzaską oraz "Tulipany" – reż. Jacek Borcuch, jako muzyk Leszek Możdżer Trio.
Brał też udział w premierze symfonii "Emigra" Jana A.P. Kaczmarka.
Brał też udział w wielu koncertach charytatywnych m.in. w Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku, który odbył się 7.10.2010 oraz w Koncercie Charytatywnym „LEON dla odDZIAŁA” na rzecz Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego /Pododdziału Chorób Wątroby/ Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku, którego był pomysłodawcą i wyłącznym organizatorem, który odbył się 23.04.2006.
Jest także wielokrotnym stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury w latach 2008 i 2013 oraz wielokrotnie zostało mu przyznane Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska w roku 2009, 2012, 2015.
Był też wielokrotnie członkiem jury „Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni oraz prestiżowego konkursu perkusyjnego Drum Battle w Legnicy.
Od 2010 roku jest członkiem Akademii Fonograficznej przyznającej nagrody muzyczne FRYDERYK.
Jest także członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Był także autorem artykułów do specjalistycznego czasopisma perkusyjnego – „Drummer”.
Od 2005 r. jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa, gdzie prowadzi zajęcia z perkusji jazzowej oraz zespołów instrumentalnych.
W 2016 r. uzyskał stopień Doktora Sztuk muzycznych w dziedzinie: instrumentalistyka – specjalność – gra na perkusji.