Podyplomowe Studia Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej,
specjalność: realizacja projektów artystycznych
Czas trwania: 5 semestrów
Studia płatne
Opłata za semestr:
4230 zł – dla słuchaczy z Polski
1500 EUR – dla obcokrajowców
Charakterystyka: Celem studiów jest rozwój warsztatu dyrygenckiego zgodnie z poziomem i zainteresowaniami kandydata, a także pogłębienie wiedzy ogólnomuzycznej w zakresie realizacji projektów artystycznych a cappella i oratoryjno-kantatowych w formie koncertów, nagrań oraz live-streaming.
Studia skierowane są do absolwentów uczelni polskich i zagranicznych z tytułem licencjata lub magistra (nie jest wymagane ukończenie studiów w specjalności dyrygentura) oraz absolwentów uczelni zagranicznych z tytułem bachelor lub master of art, bądź ich odpowiednikami (obywatelstwo polskie nie jest wymagane). Językiem wykładowym jest język polski lub angielski. Zajęcia indywidualne mogą odbywać się w innym języku, po uzgodnieniu z prowadzącym.
Studia obejmują zajęcia podstawowe (koszt stały) oraz fakultatywne/nieobowiązkowe (koszt dodatkowy/zmienny), w tym zajęcia indywidualne.
Podstawowy pakiet przedmiotów obejmuje:
- dyrygenturę form a cappella,
- dyrygenturę form oratoryjno-kantatowych,
- hospitację pracy chórów (jako staże asystenckie),
- kompozycja/aranżacja chóralna,
- instrumentoznawstwo/instrumentacja,
- praca nad partyturą/tworzenie wyciągów fortepianowych,
- zarządzanie projektem artystycznym (z elementami marketingu),
- praktyki pedagogiczne (jako staże artystyczne we współpracy ze studentami licencjackimi i magisterskimi specjalności „dyrygentura chóralna”),
- seminaria kierunkowe jako webinaria,
- praca w studio (z nagraniem dyplomowego projektu artystycznego).
W pakiecie fakultatywnym/nieobowiązkowym do wyboru mogą być m.in.:
- wybrany instrument,
- śpiew,
- kompozycja/aranżacja.
Zajęcia odbywają się w systemie niestacjonarnym – prowadzone są na terenie uczelni (raz w miesiącu – piątek-sobota-niedziela), a także za pośrednictwem technik pracy na odległość (distance-learning). Studentom/słuchaczom gwarantuje się dostęp do zasobów bibliotecznych oraz fonoteki.
Studia pozwalają nakierować słuchaczy do ubiegania się o stopień doktora sztuk muzycznych w systemie eksternistycznym oraz zapewniają merytoryczną opiekę wybranego promotora/opiekuna artystyczno-naukowego spośród wyspecjalizowanej i uznanej kadry naukowo-artystycznej.
Warunkiem uzyskania dyplomu studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich objętych programem przedmiotów podstawowych planu studiów oraz realizacja (nagranie) projektu artystycznego pod opieką wybranego pedagoga.
Plan studiów znajduje się na stronie www.amuz.gda.pl w zakładce z planami studiów, zaś szczegóły dotyczące egzaminów i przyjęć – w zakładce poświęconej rekrutacji.
Kontakt:
- prof. dr hab. Waldemar Górski (p.o. Kierownika Studiów): w.gorski@amuz.gda.pl,
- Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu: rekrutacja4@amuz.gda.pl