Pierwsze kroki w zakresie gry na trąbce stawiał w Szkole Muzycznej I st. w Tczewie pod okiem Pana mgra Piotra Kowalkowskiego, a także w Harcerskiej Orkiestrze Dętej (HOD).
W późniejszych latach razem z HOD koncertował ze znanymi osobowościami muzycznymi takimi jak: Zbigniew Wodecki, Mieczysław Szcześniak czy Natalia Kukulska.
Konrad Elszkowski jest absolwentem Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, klasy trąbki mgra Grzegorza Karłowicza. Podczas nauki w szkole brał udział w konkursach, gdzie jego wystąpienia nagradzano wyróżnieniami. W 2020 roku na koncercie dyplomowym wykonał wraz z dr Magdaleną Ochlik-Janowską premierę swojej kompozycji (Sonaty d-moll).
Jako członek zespołu trębacz miał okazję współpracować m.in. z: Bałtycką Filharmonią Młodych, Słupską Sinfoniettą, Amber Classic Ensemble czy Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Grał również partię pierwszej trąbki w projektach prowadzonych przez Łukasza Rostowskiego (L.U.C.). Jednym z takich projektów był projekt polskiej muzyki filmowej, w którym podczas koncertów trębacz miał okazję wystąpić m.in. razem z Dorotą Miśkiewicz, Krzysztofem Herdzinem czy Whoop Group.
W 2020 roku rozpoczął studia w zakresie instrumentalistyki (gry na trąbce), które od października 2021 roku kontynuuje w Akademii Muzycznej Stanisława Moniuszki w klasie mgra Adama Stachowiaka. W 2023 roku uzyskał tytuł licencjata, a aktualnie przygotowuje się do zakończenia studiów magisterskich. Od 2021 roku jest również studentem psychologii w Uniwersytecie SWPS.
Główne zainteresowania Konrada Elszkowskiego skupiają się wokół dydaktyki. Już od początkowych lat studiów zaczął on prowadzić prywatne zajęcia dla adeptów trąbki. Miał okazję być również instruktorem gry na trąbce podczas warsztatów muzycznych HOD. Trębacz jest zwolennikiem interdyscyplinarnego podejścia do nauczania. Stąd też w swojej działalności pedagogicznej stara się integrować wiedzę wynikającą z praktyki muzycznej, z psychologii czy neuronauki. W 2022 roku był prelegentem podczas V Międzynarodowego Festiwalu Trąbkowego im. prof. Szymona Pawłowskiego, gdzie przedstawił wskazówki odnośnie do efektywnego ćwiczenia wynikające z neuronauki.
Konrad Elszkowski jest muzykiem otwartym na eksperymenty muzyczne. Z jego inicjatywy wewnątrz aMuz w 2024 roku powstał eksperymentalny zespół kameralny, którego repertuar skupia się na muzyce latynoamerykańskiej. W nietypowy skład składu zespołu wchodzą: flet, saksofon, trąbka, sakshorn, puzon, gitara i perkusja. W laboratoryjnym zespole trębacz rozwija swoje zdolności. Wraz z zespołem opracowuje, aranżuje i wykonuje wybrane kompozycje. Zespół ten jest prowadzony pod nadzorem dra Pawła Nowickiego.
Od października 2024 Konrad Elszkowski roku jest stażystą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W ramach stażu przygotowującego go do pracy pedagoga akademickiego współprowadzi on z mgrem Adamem Stachowiakiem część zajęć dla trębaczy (lekcje indywidualne z instrumentu głównego, a także zajęcia ze studiów orkiestrowych).
opublikowano: 3.03.2025