fot. Wojsław Brydak
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzyczną w Gdańsku, a następnie – tamże – w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego. Długoletnia współpraca z tym artystą zaowocowała zamiłowaniem do klasyki XX wieku, a także do muzyki francuskiej. Innym artystą, który wywarł wpływ na rozwój artystyczny pianistki był Ryszard Bakst.
Jadwiga Lewczuk specjalizuje się w wykonywaniu muzyki kameralnej. Przez wiele lat łączyła grę kameralną z solową.
Była pierwszą wykonawczynią wielu utworów (m.in. kompozycji Andrzeja Cwojdzińskiego, Charlesa Koechlina, Piotra Mossa, Konrada Pałubickiego).
Dokonała pierwszych nagrań na płyty CD utworów Piotra Mossa, Charlesa Koechlina, Piotra Perkowskiego i przypomnienia fonograficznego Sonaty Karola Rathausa. Występowała na Festiwalach „Warszawska Jesień”, Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu i na Poznańskiej Wiośnie Muzycznej.
Z Piotrem Kusiewiczem nagrała dla Polskiego Radia pieśni Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego i Francisa Poulenca. Z Henrykiem Keszkowskim nagrała archiwalnie dla tej samej rozgłośni komplet utworów na skrzypce i fortepian Emila Młynarskiego. Dla Radia Czeskiego nagrała archiwalnie z Anną Preyss Mity Karola Szymanowskiego. Ponadto dokonała wielu innych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, głównie współczesnej muzyki polskiej na klarnet i fortepian (Baird, Szałowski), dla TVP Tria Chopina i Poloneza C-dur na wiolonczelę i fortepian (z Małgorzata Kuziemską i Krystyną Jurecką).
Przez 20 lat współpracowała z francuskim klarnecistą Jean-Marcem Fessardem, z którym nagrała płytę z pięcioma sonatami kompozytorów francuskich, w tym prawykonania światowego sonat Charlesa Koechlina; we Francji płyta zyskała znakomite recenzje. Z początkiem roku 2012 w londyńskiej wytwórni Clarinet Classics ukazała się kolejna płyta tego duetu, z nagraniami polskich kompozycji na klarnet i fortepian napisanych w XX i XXI wieku (Lutosławski, Penderecki, Perkowski, Rathaus, Szałowski), w tym pierwsze nagranie światowe skomponowanej dla tych wykonawców Elegii V Piotra Mossa.
Współpracowała z młodymi talentami, wiolonczelistą Geogijem Łomakowem (obecnie koncertmistrzem-solistą Magdeburgische Philharmonie) i Agata Szymczewską (późniejszą zwyciężczynią XIII Konkursu im. H. Wieniawskiego).
Wśród studentów i absolwentów, którzy współpracując z nią zdobyli konkursowe nagrody i wyróżnienia są miedzy innymi:
- wiolonczeliści Zbigniew Krzymiński. Małgorzata Kuziemska, Agnieszka Dziubak;
- skrzypaczki Anna Preyss, Anna Wandtke;
- klarnecista Grzegorz Wieczorek.
Towarzyszyła kolegom – nauczycielom akademickim – w występach podczas przewodów kwalifikacyjnych na wyższe stopnie naukowe.
Laureatka odznaczenia Gloria Artis.
aktualizacja: 21.02.2022 r.